Zainstaluj RSO – może uratować życie!

Regionalny System Ostrzegania powiadomi nie tylko o potencjalnych zagrożeniach (meteorologicznych, hydrologicznych) i klęskach żywiołowych, ale ostrzeże też m.in. przed utrudnieniami na drodze. Instalowanie bezpłatnej aplikacji w smartfonie trwa zaledwie kilka minut! Warto to zrobić!

RSO czyli Regionalny System Ostrzegania umożliwia powiadamianie mieszkańców o istniejących zagrożeniach. Poprzez strony internetowe urzędów wojewódzkich, naziemną telewizję cyfrową, naziemny multipleks cyfrowy MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, telegazetę, z wykorzystaniem napisów DVB, a także poprzez aplikacje na telefony komórkowe (smartfony).

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy:

– na system Android – https://play.google.com/store
– na system Apple IOS – https://itunes.apple.com/pl
– na system Windows Phone – http://www.windowsphone.com/pl

Aplikacja mobilna posiada funkcjonalność powiadomień „push” (tj. automatycznych powiadomień bez konieczności uruchamiania aplikacji).
Przed rozpoczęciem użytkowania należy wybrać obszar województwa, którego komunikaty będą dotyczyć.
Aplikacja umożliwia łatwe poruszanie się po menu i wyszukiwanie komunikatów i ostrzeżeń z danego województwa.
Komunikaty podzielone są na kategorie – ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, drogowe, stany wód.
Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Więcej informacji o RSO można znaleźć na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, pod adresem: https://mac.gov.pl/

Informujemy też, że na stronie internetowej powiatu piotrkowskiego www.powiat-piotrkowski.pl uruchomiono zakładkę RSO, gdzie można sprawdzić ostrzeżenia o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych wydawanych przez IMGW-PIB.