Życzenia dla Polski i polonez w Gomulinie

9 listopada 2018 roku wszystkie serca bijące w Szkole Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie przepełnione były dumą narodową i miłością do Ojczyzny. W tym niezwykłym dniu uroczyście obchodzono tam setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniom i nauczycielom towarzyszyli zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Tadeusz Koziorowski, radni gminy Wola Krzysztoporska: Maria Głowacka – przewodnicząca Rady Gminy, Grzegorz Konecki, Beata Gawryszczak, Małgorzata Gniewaszewska, była dyrektor SP w Gomulinie Danuta Stępień, Ryszard Cieślak, Wojciech Kamiński – przedstawiciel OSP w Gomulinie.
Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego. Przygotowany program artystyczny ukazywał drogę Polski do niepodległości. Najpierw zebrani przenieśli się w czasy zaborów – obejrzeli film obrazujący etapy rozbiorów Polski. Później krótka scenka pokazała niezłomność Polaków – rodziców, dzieci, duchownych, żołnierzy, którzy mimo trudnej sytuacji walczyli i ślubowali wierność Ojczyźnie. Pięknie wybrzmiały wiersze i pieśni patriotyczne. Wreszcie na scenie pojawiła się Niepodległa Polska. Dziękowała za trud i wytrwałość w dążeniu do wolności. Zgromadzone dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach dotyczących życia we współczesnej Polsce. Ojczyzna, wypowiadając słowa „Dekalogu Polaka”, wskazała, jak należy postępować, aby wolności nigdy nie stracić. W radosny, optymistyczny nastrój wprowadziły zebranych nagrane życzenia dla Polski złożone przez uczniów i nauczycieli. Wszystkich zachwycił polonez w wykonaniu szkolnego zespołu „Skrzaty”. Radość z bycia Polakami wyrazili zebrani, nucąc piosenkę „Kocham, Cię Polsko!” Dzieci, młodzież i dorośli oddali hołd swojej ukochanej Ojczyźnie, a galowe stroje, biało-czerwone chorągiewki, kotyliony i dekoracje podkreślały wyjątkowość tej uroczystości.
Na zakończenie dyrektor szkoły Iwona Zapała podkreśliła znaczenie odzyskania niepodległości przez Polskę i podziękowała za przygotowanie tej historycznej uroczystości nauczycielom: Ewie Maciołek, Aleksandrze Czerwińskiej, Agacie Pawlak i Pawłowi Filipkowi.
(materiał: SP Gomulin)