Dożynki Gminy Wola Krzysztoporska w Krzyżanowie

Panie z KGW z wieńcami dożynkowymi

Tłumy mieszkańców, dziękczynienie za tegoroczne plony, a później fantastyczna zabawa do późnych godzin nocnych, między innymi przy muzyce Trubadurów – tak dożynki świętowała gmina Wola Krzysztoporska. Tym razem odbyły się one w niezwykle gościnnym i pięknie udekorowanym na ten dzień Krzyżanowie.

Obchody rozpoczął tradycyjny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Milejowa. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele sołectw z terenu gminy, samorządowcy, reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich, strażacy, by razem z mieszkańcami uczestniczyć w uroczystej mszy świętej polowej w intencji rolników. Tuż po niej wszystkich przybyłych powitali przedstawiciele samorządu – przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzata Gniewaszewska i wójt Roman Drozdek.

– Mamy 42 sołectwa i 48 miejscowości, w których prowadzona jest działalność rolnicza. Jesteśmy wdzięczni za pracę naszych rolników, tym bardziej, że tegoroczne żniwa były bardzo trudne – z jednej strony nadmierne upały, za moment ulewy, co miało wpływ na jakość i wydajność plonów, z drugiej zaś niesprzyjająca sytuacja geopolityczna – mówił wójt Roman Drozdek, który, dziękując rolnikom, wyraził również nadzieję, że rządzący – zarówno rząd, jak i parlamentarzyści – zadbają o rentowność pracy na roli.

Ceremoniał dożynkowy, któremu towarzyszył śpiew zespołu Pasjonatki, rozpoczęli starostowie święta plonów – Magdalena Merk i Wojciech Gala, przekazując włodarzom gminy chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, a wójt Roman Drozdek obiecał dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy.

Kim są tegoroczni starostowie dożynek?

Starościna Magdalena Merk jest mieszkanką Krzyżanowa, która z mężem Radosławem od 11 lat prowadzi lecznicę dla zwierząt. Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie studiowała weterynarię. Dzięki trosce o zwierzęta zyskała sobie sympatię okolicznych mieszkańców. Pani Magdalena Merk od dziecka przywiązana jest do wiejskiego życia, szanuje tradycje i obyczaje swojej Małej Ojczyzny. W życiu prywatnym jest szczęśliwą żoną i mamą 2-letniej Martusi, 11-letniego Michała i 13-letniego Szymona. Jest osobą lubiącą zdrowy tryb życia, a także wycieczki rowerowe. W wolnym czasie, którego nie ma zbyt wiele, czyta książki.

Starosta Wojciech Gala, syn Małgorzaty i Zbigniewa, jest mieszkańcem sołectwa Krzyżanów. Ukończył Szkołę Podstawową w Krzyżanowie, Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej oraz Technikum Rolnicze w Bujnach. Z żoną Karoliną wychowują troje dzieci: 5-letniego Bartosza, 2,5-letnią Emilkę oraz roczną Anię. W 2011 roku przejął gospodarstwo po rodzicach. Gospodaruje obecnie na 40 hektarach. Uprawia zboża, kukurydzę na kiszonkę i na ziarno. Hoduje trzodę chlewną w cyklu zamkniętym oraz bydło opasowe. Chętnie udziela się w sprawach wsi, jest czynnym druhem OSP Krzyżanów oraz posiada uprawnienia do prowadzenia wozu bojowego.

Koła Gospodyń Wiejskich z Krzyżanowa i Krężnej Kolonii obdarowały włodarzy dożynkowymi wieńcami, dokładając do nich przyśpiewki z umiejętnie wkomponowanymi informacjami i spostrzeżeniami na temat gminy.
Dożynkowymi chlebkami gospodarze podziękowali także zaproszonym gościom – parlamentarzystom, przedstawicielom wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, sponsorom i darczyńcom. A byli wśród nich m.in.: posłowie Grzegorz Lorek i Antoni Macierewicz, starosta Piotr Wojtysiak, Krzysztof Kuliński – wójt gminy Grabica oraz przedstawiciele duchowieństwa, instytucji i organizacji działających na terenie gminy oraz służby mundurowe.

Ważnym elementem święta plonów było także rozstrzygnięcie sołeckiego konkursu na najpiękniejszy wieniec. W zmaganiach uczestniczyło 11 KGW (Borowa, Gąski, Glina, Radziątków, Jeżów, Kamienna, Piekary, Mąkolice, Woźniki, Kozierogi, Siomki), a jury w składzie: Magdalena Ryżewska, Kamila Kaczorowska i Beata Wieczorek palmę pierwszeństwa przyznało wieńcowi przygotowanemu przez KGW w Glinie, II miejsce – KGW Mąkolice, III miejsce – KGW Borowa. Dodatkowo poseł Grzegorz Lorek nagrodził wieniec przygotowany przez KGW Radziątków.
Równie wspaniale, barwnie i smacznie prezentowały się stoiska z regionalnymi potrawami przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska, a piękna pogoda przyciągnęła do Krzyżanowa prawdziwe tłumy. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Były dmuchańce, trampoliny, ściana wspinaczkowa i wata cukrowa.
Tuż po dożynkowych ceremoniałach sceną zawładnęli artyści – najpierw ci najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie, a później barwny i – co warto wiedzieć – najstarszy w Polsce Zespół Tańca Ludowego Harnam.
Wspólne śpiewanie przebojów z lat 60 i niezwykłą zabawę zapewniła z kolei gwiazda wieczoru – niezwykle energetyczni TRUBADURZY, a przebój „Znamy się tylko z widzenia” zabrzmiał na kilkaset głosów. Koncertowy wieczór zamykał młodzieżowy zespół DEJW, a komu zabawy jeszcze było mało, mógł potańczyć na dyskotece pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Misiek.
W trakcie koncertów w drodze losowania rozstrzygnięto też niezwykle emocjonujący konkurs dla rolników z terenu gminy, w którym nagrodami były dwa rowery ufundowane przez wójta gminy.
Za tak tłumne przybycie do Krzyżanowa ze sceny dziękował sołtys wsi Jan Kowalski, który przekazał „sierp tatowy” – symbol dożynek – kolejnej miejscowości, która w przyszłym roku podejmie się organizacji gminnego święta. Będą to Mąkolice.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Gminny Ośrodek Kultury pod dyrekcją Marcina Pawlikowskiego i gmina Wola Krzysztoporska wraz z niezwykle zaangażowanymi mieszkańcami Krzyżanowa z sołtysem Janem Kowalskim na czele, strażakami OSP Krzyżanów z prezesem Tomaszem Jakubiakiem, KGW pod wodzą Angeliki Jakubiak, Szkołą Podstawową z dyrektor Magdaleną Ryżewską i wieloma innymi osobami, dzięki którym wszyscy, którzy przybyli do Krzyżanowa, czuli się naprawdę ugoszczeni. Spotkanie dożynkowe poprowadził Marcin Cecotka.

Sponsorami Dożynek Gminy Wola Krzysztoporska 2023 w Krzyżanowie byli.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Sprzedaż Kruszywa Kopalnia Moników Dorota i Janusz Stus
EUROGAZ Roman Stawiak

Pomoc w organizacji:
Krystyna i Kornel Tutakowie
Paulina i Łukasz Tutakowie
Firma Euro Veg Kamil Krasoń
Firma An-Decoris
Firma Erwik
Firma Super Market Unia
Ewa i Łukasz Jagiełłowie

Anna Wiktorowicz

Fot. Anna Wiktorowicz
CZĘŚĆ I
Na zdjęciach korowód dożynkowy i wieńce


CZĘŚĆ II
Msza dziękczynna i ceremoniał dożynkowy

CZĘŚĆ III
Koncerty na scenie, zespoły, publiczność