Gmina Wola Krzysztoporska na trasie nitki gazociągu

Żółte pola z kwitnącym rzepakie. w tle, a z przodu żółta rura gazosiągu z czerwonym, okrągłym pokrętłem; na szarym prostokącie opis przebiegu trasy gazociągu (jak w informacji)

Gmina Wola Krzysztoporska znalazła się na trasie budowy nowego gazociągu wysokiego ciśnienia.

schematyczna mapka przebiegu gazociągu przez gminy - trasa wyznaczona czerwoną linią
Mapa poglądowa inwestycji

Inwestycja, prowadzona przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. (PSG), będzie realizowana etapowo. Pierwszy etap to odcinek Kalisz–Sieradz o długości ok. 62,15 km, drugi – to odcinek Sieradz-Piotrków Trybunalski/Meszcze o długości ok. 121,86 km wraz ze światłowodem (gazociąg o średnicy 500 mm). To właśnie ten drugi odcinek przebiegać będzie m.in. przez teren gminy Wola Krzysztoporska. Szacunkowa długość gazociągu w powiecie piotrkowskim to ok. 29,89 km, w tym na terenie gminy Wola Krzysztoporska – ok. 16,87 km.

Którędy popłynie w przyszłości gaz? Po opuszczeniu gminy Bełchatów trasa gazociągu będzie przebiegać przez teren gminy Wola Krzysztoporska (gdzie w km ok. 100,7 zostanie zlokalizowany zespół zaporowo-upustowy Wola Krzysztoporska). A biec będzie przez takie obręby ewidencyjne, jak: Miłaków, Bogdanów (miejscowość Kolonia Bogdanów), Kozierogi, Kacprów, Wola Krzysztoporska, Krężna, Siomki, Krzyżanów (wzdłuż torów), Gąski, Bujny.
Następny odcinek gazociągu zostanie zaprojektowany przez teren gminy Rozprza.

Ze względu na strategiczny charakter inwestycji, budowa gazociągu Kalisz – Sieradz – Piotrków/Meszcze będzie realizowana w oparciu o Ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. 2019 poz.1724 tj. z późn. zm.) tzw. „specustawę terminalową”. Ma to przyspieszyć realizację poszczególnych etapów budowy. A przewidywany termin zakończenia inwestycji to rok 2026.
Tryb realizacji inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę odszkodowań właścicielom nieruchomości położonych na trasie gazociągu.

Informacje ważne dla mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska znajdują się i będą aktualizowane na przygotowanej przez PSG stronie internetowej https://wola-krzysztoporska.siecgazowa.pl/, na którą przejść można, klikając TUTAJ.