Nowy garaż dla OSP Bogdanów

Budowa garażu w Bogdanowie - fundamenty

Ochotnicza Straż Pożarna w Bogdanowie będzie miała nowy garaż. Na początku października 2023 r. gmina podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji. Prace mają się zakończyć za 13 miesięcy.

Garaż będzie budynkiem wolnostojącym, ustawionym w jednej linii z sąsiadującym Domem Ludowym w Bogdanowie. Na inne usytuowanie garażu nie zgodziłby się konserwator zabytków (chodzi o to, by nie przesłaniać bryły pobliskiego kościoła).
Budynek będzie miał powierzchnię 194,4 m kw. Powstanie w nim garaż dwustanowiskowy (na dwa auta). Na dole będzie też część socjalna składająca się z dwóch pomieszczeń (dyspozytornia, pomieszczenie gospodarcze) i sanitariatów (prysznic, toaleta). Na górze, na poddaszu znajdzie się pomieszczenie dla strażaków OSP o powierzchni ok. 63 m kw., do którego prowadzić będą stalowe schody.
Bryła budynku pokrytego dwuspadowym dachem nawiązywać będzie do usytuowanego obok Domu Ludowego. Ogrzewanie poprowadzone będzie z pieca w DL.
Do garażu prowadził będzie nowy wjazd z drogi powiatowej, zamknięty oddzielną bramą, tak by przy wyjeździe do akcji nie stwarzać zagrożenia dla osób korzystających np. z przychodni umiejscowionej w DL.

Nowy garaż okazał się potrzebny, ponieważ do jednostki w Bogdanowie trafił samochód pożarniczy MERCEDES ATEGO, wcześniej użytkowany przez OSP Parzniewice, który nie mieści się w starym garażu OSP Bogdanów. Stąd potrzeba powstania nowego pomieszczenia.

Nowy, dwustanowiskowy garaż kosztować będzie 1.149.911 zł, a prace powinny się zakończyć w listopadzie 2024 roku.