Pożary w Bogdanowie, Wygodzie, Parzniewicach, Woźnikach – zaczął się sezon wypalania traw!

Bogdanów - pożar nasypu kolejowego. Fot. OSP Wola Krzysztoporska

Wczoraj (5 kwietnia) palił się nasyp kolejowy w Bogdanowie, dziś (6 kwietnia) w Wygodzie – trawa przy DK 1. W tym roku na terenie gminy Wola Krzysztoporska odnotowano już ok. 10 zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Przypominamy – za wypalanie traw można słono zapłacić (grzywna, utrata dopłat bezpośrednich), a nawet trafić do więzienia.

5 kwietnia o godz. 17:00 jednostki OSP Wola Krzysztoporska i OSP Woźniki (dwa 6-osobowe zespoły) zadysponowane zostały do ugaszenia nasypu kolejowego w Bogdanowie. Spaleniu uległa sucha trawa na powierzchni poniżej 1 ara. – Przypuszczalną przyczyną pożaru było celowe podpalenie – informuje rzecznik prasowy PSP w Piotrkowie Trybunalskim st. kpt. Piotr Kaźmierczak.
Dziś (6 kwietnia) pożar trawy w Wygodzie (przy DK 1) gasiły zastępy OSP z Woli Krzysztoporskiej i Krężnej.
– W tym sezonie na terenie gminy Wola Krzysztoporska odnotowaliśmy ok. 10 zdarzeń związanych z wypalaniem traw, oprócz wyżej wymienionych – m.in. w Woźnikach, Woźnikach Kolonii, Parzniewicach – dodaje rzecznik KM PSP w Piotrkowie.

Przypominamy więc raz jeszcze – wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.
Rolnikom grozi także odebranie dopłat bezpośrednich.

A warto wiedzieć, że proces wypalania – wbrew pozorom – nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie, przynosi jedynie szkody dla przyrody i samego człowieka. Pożar oznacza zniszczenie miejsc lęgowych ptaków, uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. Niestety w tego typu pożarach giną też ludzie.

Warto dodać, że wypalanie traw przynosi też inne skutki. To koszt gaszenia i opanowywania zagrożeń.
Fot. KSRG OSP Wola Krzysztoporska