Prezes Związku Klubów Polskich w USA odwiedziła Wolę Krzysztoporską

zdjęcie zbiorowe uczestników spotkania

Jak ważne jest, by kultywować polskie zwyczaje oraz promować polską kulturę, historię i język w Stanach Zjednoczony, o tym wie doskonale i robi to od lat dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich w USA, która 24 maja odwiedziła gminę Wola Krzysztoporska. Spotkała się tu z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich i wójtem gminy, by posłuchać o naszych działaniach związanych z kultywowaniem tradycji. I… zapowiada się doskonała współpraca.

Czy nasze panie z KGW pojadą do Stanów Zjednoczonych? To nie jest wykluczone, bo podczas rozmów i wymiany doświadczeń narodziło się sporo pomysłów.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć odwiedziła Wolę Krzysztoporską razem z mężem Janem Kopciem (który wcześniej pełnił funkcję prezesa Związku Klubów Polskich w USA) i Janem Boczkiem z kwartalnika „Moja Wieś”. A wybrała Wolę Krzysztoporską, bo to właśnie w naszej gminie funkcjonuje, i to bardzo prężnie, najwięcej w powiecie piotrkowskim Kół Gospodyń Wiejskich (aż 34!!!). Gości w Gminnym Ośrodku Kultury przywitały śpiewem Pasjonatki, którym na akordeonie towarzyszył dyrektor GOK Marcin Pawlikowski, a także wójt Roman Drozdek i koordynatorka KGW na terenie gminy Kamila Kaczorowska.
A później przyszedł czas na rozmowy. Pani prezes podzieliła się swoimi doświadczeniami w pracy na rzecz polskiej społeczności w USA i roli Związku Klubów Polskich. To właśnie dzięki nim Polacy w Chicago i Amerykanie dowiadują się, co to są dożynki i w uroczystych paradach świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Gościom bardzo spodobało się też to, co robią KGW na terenie naszej gminy, nie jest więc wykluczone, ze ten nasz „kawałek Polski” uda się w przyszłości pokazać także w Stanach Zjednoczonych.
A. Wiktorowicz

Fot. Anna Wiktorowicz