Smaki królowej Bony znów zagościły w Woli Krzysztoporskiej

Zwycięskie KGW Oprzężów

Było barwnie, smakowicie, zdrowo i w klimacie szesnastowiecznej Polski. W Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej już po raz czwarty zorganizowano konkurs kulinarny pod nazwą „Smaki Królowej Bony”. Towarzyszyły mu także pokazy walk rycerskich i przedstawienie przenoszące widzów na dwór Zygmunta Starego.

W roku 1550 królowa Bona razem ze swoimi trzema córkami odwiedziła Gomulin. Nawiązując do tamtych wydarzeń, w gminie Wola Krzysztoporska zrealizowano projekt, który nie tylko pozwolił zmodernizować budynek GOK, ale i wprowadzić do kalendarza gminnych wydarzeń niezwykły przegląd kulinarny z włoskimi potrawami w tle. W tym roku (1 października) uczestniczyły w nim przedstawicielki 19 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy (Stradzew, Krzyżanów, Bujny, Siomki, Piekary, Krężna Kolonia, Wygoda, Oprzężów, Gąski, Gomulin, Wola Krzysztoporska, Jeżów, Piekarki, Bogdanów, Mąkolice, Glina, Pawłów Górny, Rokszyce, Blizin).
Panie prześcigały się w prezentowaniu potraw o włoskim rodowodzie. Królowała oczywiście sprowadzona przez Bonę włoszczyzna – warzywa pojawiły się w najróżniejszych odsłonach. Były gołąbki, sałatki z mozzarellą, dyniowa zupa, a nawet kapłony nadziewane kapustą (podobno nasze „danie eksportowe” w czasach renesansu). Nie zabrakło także nalewek według oryginalnych przepisów z epoki. Wśród ciast królowały te z orzechami – a jakże – włoskimi.

– W regulaminie konkursu zapisano, że na stole powinna się znaleźć sałatka lub surówka na bazie warzywnej, potrawa mięsna z kuchni włoskiej i włoskie ciasto (np. z orzechami), ale oceniane były nie tylko smaki potraw, ale i dekoracja stołu, piękne stroje z epoki, które przygotowała większość pań i powiązanie tych włoskich inspiracji ze smakami naszego regionu – mówi Jolanta Kołacińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zorganizowano konkurs.

Całość oceniała komisja, w skład której weszły radne: Małgorzata Gniewaszewska – przewodnicząca, Monika Czarczyńska i Beata Wieczorek. I – trzeba dodać – nie miała łatwego zadania.

Ostatecznie w tegorocznym konkursie zwyciężyło KGW z Oprzężowa, które otrzymało nagrodę w wysokości 800 zł.
Drugie miejsce zajęło KGW Piekarki (700 zł), a trzecie ex aequo KGW z Gomulina i Piekar (po 600 zł).

Wyróżnienia i nagrody w wysokości 550 zł otrzymały KGW z Blizina, Stradzewa, Rokszyc, Siomek i Woli Krzysztoporskiej, a pozostałe KGW otrzymały równorzędne nagrody finansowe w wysokości 500 zł. Wręczał je i gratulował wszystkim paniom Mieczysław Warszada, zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska.

Imprezie towarzyszyły pokazy walk rycerskich i inscenizacja przywołująca wydarzenie towarzyszące przybyciu Bony do Polski. Zaśpiewał także zespół Pasjonatki, a jego członkinie otrzymały nagrody i specjalne podziękowania za swoją działalność z rąk wójta gminy Romana Drozdka.