Seniorzy mogą się zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19

plakat na niebieskim tle: hasztag szczepimy się

W piątek (15 stycznia) ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych (80+). Same szczepienia mają się rozpocząć 25 stycznia, a gmina pomoże w dowozie osób niepełnosprawnych czy mających trudności w dostępie do punktu szczepień.

W gminie Wola Krzysztoporska usytuowany będzie jeden punkt szczepień:

 NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ – ZESPÓŁ PORADNI LEKARSKICH S.C.

WOLA KRZYSZTOPORSKA, UL. KOŚCIUSZKI 19

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00

Tel. 44 616-30-09, 514-429-802

W pierwszej kolejności (od 15 stycznia) na szczepienie przeciw COVID-19 umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Przed szczepieniem wypełnić trzeba będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu (jego treść publikujemy w załączeniu). Można go będzie wydrukować i wypełnić jeszcze przed udaniem się do punktu szczepień. Jeśli po zapoznaniu się z kwestionariuszem pacjent będzie miał jakieś wątpliwości, warto, by telefonicznie skonsultował się z lekarzem i ustalił, czy występujące objawy są przeciwwskazaniem do szczepienia.

Termin można zarezerwować na trzy sposoby: telefonicznie, przez Internet lub w punkcie szczepień.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem. Uwaga – aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Dla mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska ten najbliższy punkt znajduje się w NZOZ przy ul. Kościuszki 19 w Woli Krzysztoporskiej.

Od piątku (15 stycznia) również każda inna osoba, bez względu na wiek, ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

 

Telefoniczny punkt zgłoszeń potrzeb transportowych oraz informacji o szczepieniach przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (infolinia), tel. 693 549 017 czynny we wszystkie dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 15.00

Informujemy, że gmina pomoże w transporcie do najbliższych punktów szczepień osobom mającym trudności w dostępie do komunikacji.

Transport powinien być przeznaczony dla osób:
– niepełnosprawnych, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
– mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Aby ustalić termin dowozu, osoby takie powinny się skontaktować we wszystkie dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 15.00 z Urzędem Gminy w Woli Krzysztoporskiej pod numerem telefonu:

693 549 017

W dowozie osób do punktów szczepień pomagać będą strażacy ochotnicy z jednostek OSP z terenu gminy.

Więcej informacji na gov.pl/szczepimysie.

(materiały: PAP, UG Wola Krzysztoporska)

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 pdf Kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem 1 MB 340