Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym – pociągi pasażerskie znów pojadą przez gminę Wola Krzysztoporska

Tory kolejowe

W Woli Krzysztoporskiej powstanie stacja kolejowa do przewozów pasażerskich, a nowa linia zapewni wygodne połączenia z Piotrkowem Trybunalskim, Bełchatowem, a nawet Łodzią. Gmina Wola Krzysztoporska jest partnerem wielkiego kolejowego projektu.

Od wielu miesięcy trwają już prace związane z modernizacją i elektryfikacją linii kolejowej na trasie Piotrków Trybunalski – Bełchatów z budową odcinka do Bogumiłowa (gmina Kleszczów). Inwestycja ta realizowana jest w ramach rządowego programu Kolej Plus, a partnerami przy realizacji projektu są Województwo Łódzkie, miasto Bełchatów oraz gminy Wola Krzysztoporska, Bełchatów i Kleszczów.

Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania (umowa na wykonanie projektu została podpisana 24 lipca 2023 r.). Szacowany koszt inwestycji to prawie 1 miliard złotych, a gmina Wola Krzysztoporska ma partycypować w kosztach projektu w kwocie 1 miliona złotych. Gmina oprócz wkładu finansowego w ramach projektu zobowiązana jest wybudować odpowiednią infrastrukturę drogową do obsługi stacji kolejowej.
Inwestycja dofinansowana będzie z budżetu państwa. Planowany termin zakończenia to 2028 r.

Najważniejsze dla naszych mieszkańców jest jednak to, że na terenie gminy w Wola Krzysztoporska powstanie stacja kolejowa do przewozów pasażerskich, a nowa linia zapewni wygodne połączenia z Piotrkowem Trybunalskim i Bełchatowem. Pociągiem z terenu gminy można będzie dojechać także bezpośrednio do Łodzi.

Fot. Anna Wiktorowicz