Znawcy dworów, pałaców, willi spotkali się w Woli Krzysztoporskiej

Przyjechali z całej Polski, by rozmawiać o willach, pałacach, dworach, o ich ochronie, o zagrożeniach. Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Dwór/pałac/willa dzisiaj” odbyła się 24 maja 2016 r. w Woli Krzysztoporskiej.

IMG_6878
Ludmiła Helman i Sebastian Latocha

Gościnnym miejscem dla prelegentów okazała się należąca do Ludmiły Helman willa w Woli Krzysztoporskiej (zwana od niedawna „Willą Twórców”), a organizacją przedsięwzięcia zajęło się Studenckie Koło Naukowe Etnologów Uniwersytetu Łódzkiego, Koło Naukowe Historyków Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Stowarzyszenie Twórców Sztuki Użytkowej reprezentowane właśnie przez właścicielkę obiektu.
Konferencja przyciągnęła do Woli Krzysztoporskiej nie tylko młodych entuzjastów i miłośników dworów, pałaców i willi, ale także profesorów z całej Polski.
Wśród uczestników konferencji znaleźli się m.in.: etnolodzy, archeolodzy, architekci, historycy, historycy sztuki, prawnicy i muzealnicy. A przyjechali do Woli Krzysztoporskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Polskiej Akademii Nauk.
Obrady rozpoczęła prelekcja dotycząca naszych lokalnych zabytków. „Parę słów o dworze i willach w Woli Krzysztoporskiej” wygłosiła mgr Aleksandra Krzykowska.

Aleksandra Krzykowska

O czym jeszcze mówiono? – Problematyka materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego dworów/pałaców/willi zwykle poruszana jest w odniesieniu do przeszłości. Celem naszej konferencji było poznanie i zrozumienie dzisiejszej egzystencji dworów/pałaców/willi oraz dokumentacja i refleksja nad zmianami dokonującymi się współcześnie w ich w estetyce, semantyce i przeznaczeniu – mówią pomysłodawcy konferencji mgr Sebastian Latocha i mgr Katarzyna Schatt-Babińska.
Już dziś uczestnicy naukowej debaty zapowiadają kolejne spotkania w Woli Krzysztoporskiej.