Czy znasz życie i mowę swych przodków?

Chłopi i chłopki przy koszeniu i wiązaniu zboża
Źródło: Facebook Majków Duży historia mieszkańców

Co to znaczy „jechać psiokamy” albo iść „na śtych”? Co to za ziółko „stulidupka”, przy jakim narzędziu występowała „grządziel” czy „capiga”? Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej zaprasza do udziału w konkursie „Czy znasz życie i mowę swych przodków?”.

– Celem konkursu jest poznanie mowy, obyczajów, zwyczajów, tradycji i życia mieszkańców wsi i popularyzacja wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich – mówi Marcin Pawlikowski, dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej, który organizuje konkursu. – Jednocześnie chcemy zainteresować młodych życiem swoich dziadków i pradziadków, pomóc nawiązać więź między starszym a młodszym pokoleniem, pokazać różnice i cechy wspólne życia wiejskiego dziadków i wnuków – dodaje.
Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska i potrwa od 01.02.2024 r. do 27.04.2024 r. (rozstrzygnięcie konkursu).

Konkurs składa się z zestawu 65 pytań (w załączeniu). Ocenie podlegać będą „karty” tych uczestników, którzy udzielą odpowiedzi na co najmniej połowę pytań (odpowiedź na minimum 35 punktów).
Odpowiedzi, tylko w formie papierowej, prosimy dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną na adres: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Południowa 2, 97-371 Wola Krzysztoporska do 15 marca 2024 r. – po tym terminie karty nie będą przyjmowane.

Szczegóły – regulamin i karta pytań – w załączeniu.

Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej ul. Południowa 2, 97-371 Wola Krzysztoporska.

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 doc GOK konkurs CZY ZNASZ ŻYCIE I MOWĘ SWYCH PRZODKÓW - karta odpowiedzi 62 KB 85