Etnografka ma swój obelisk w Mzurkach

Obelisk z tablicą pamiątkową

Aldona Plucińska – zmarła rok temu artysta plastyk, etnograf i kustosz w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, związana także z naszym regionem, ma swój obelisk w Mzurkach.

Obelisk i pamiątkowa tablica zostały wybudowane i uroczyście odsłonięte w październiku 2023 r., w I rocznicę śmierci Aldony Plucińskiej. Z inicjatywą upamiętnienia etnografki wystąpił sołtys Mzurek i radny powiatu piotrkowskiego Ryszard Cieślak, który stanął na czele Komitetu Budowy, a w jego skład weszli także: Bożena Palus, Sylwia Stelmach-Piątkowska, Danuta Stępień i Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego.
– Nasza współpraca z panią Aldoną Plucińską zaczęła się w 2004 roku, podczas organizacji III Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Szydłowie i tak do roku 2019 razem organizowaliśmy kolejne przeglądy, które z każdym rokiem nabierały coraz większego rozgłosu – wspomina Ryszard Cieślak, jednocześnie prezes Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach. – Pani Aldona czynnie uczestniczyła w wydarzeniach związanych z parafią w Suchcicach. Jako juror uczestniczyła w wielu festiwalach i przeglądach (np. w przeglądach orkiestr dętych, przeglądach folklorystycznych). Angażowała się też w promocję naszej gminy. Za jej przyczyną na 15 lecie Orkiestry Suchcice i Okolice została wykonana płaskorzeźba patronki muzyki św. Cecylii. W 2021 w programie „Wieś to też Polska” TV Trwam zagościł program o autorkach książki „Woźniki – nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…” oraz krótki program o OSP Woźniki. Krótko przed śmiercią etnografki powstał program o zabytkowych kapliczkach w miejscowościach: Woźniki (św. Jan Nepomucen), Mąkolice, Gomulin, Mzurki, Piekarki – dodaje sołtys Mzurek.
W listopadzie 2022 r., tuż po śmierci Aldony Plucińskiej, w programie „Wieś też Polska” z udziałem Ryszarda Cieślaka pojawiło się wspomnienie i posumowanie wspaniałej współpracy z etnografką. – To była ciepła, wspaniała osoba. Kochała ludzi całym sercem i była zawsze gotowa poświęcać dla nas czas – dodaje Ryszard Cieślak.

Dr Aldona Plucińska zmarła 4 października 2022 r. w wieku 61 lat. Pracowała w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi ponad 35 lat. Została odznaczona m.in.: srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Była niekwestionowanym autorytetem w zakresie etnografii.

Fot. Z archiwum Ryszarda Cieślaka