Magiczna Wigilia Kół Gospodyń Wiejskich w Oprzężowie

Członkinie KGW przy wigilijnym stole

Stoły zastawione wigilijnymi przysmakami, a do tego niezwykły, świąteczny klimat – to wszystko w gościnnych progach Domu Ludowego w Oprzężowie, gdzie w sobotę (9 grudnia) odbył się coroczny konkurs na najlepszą potrawę wigilijną. Swoje pomysły na świąteczne pyszności zaprezentowały wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska.

Gości przywitali gospodarze – panie z KGW Oprzężów na czele z Iwoną Stępniak wraz z sołtysem Łukaszem Pawlikowskim i prezesem OSP Oprzężów Piotrem Pełką. A ponieważ było to także spotkanie wszystkich kół z terenu gminy, ich naprawdę imponującą działalność w ciągu mijającego roku podsumowała koordynator KGW Kamila Kaczorowska.
Spotkaniu towarzyszył też konkurs potraw. Każde z kół (34 KGW i Koło 50+) przygotowało jeden wigilijny przysmak, a ich oceny podjęła się komisja na czele z Katarzyną Miśkiewicz – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Piotrkowie Trybunalskim, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Gniewaszewską, wójtem Romanem Drozdkiem, dyrektorem GOK Marcinem Pawlikowskim oraz księdzem proboszczem z parafii w Woli Krzysztoporskiej Andrzejem Grucą. Wśród potraw znalazły się nie tylko tradycyjne pierogi, kapusta grochem, ryby, ciasta, sałatki, ale i zupełne nowości – i to one urzekły komisję.
Mimo że wybór był trudny, ostatecznie udało się ustalić werdykt. A wyglądał on następująco:

I miejsce KGW Borowa (karp w białym winie z pieczarkami)
II miejsce KGW Woźniki (kutia z pieczonym jabłkiem pod czapeczką z bursztynkiem)
III miejsce KGW Gomulin (zupa rybna z pulpecikami)

Wyróżnienia:
KGW Ludwików (łosoś w sosie cytrynowym)
KGW Piaski (śledź w konfiturze z cebulą w ziołach i z rodzynkami)
KGW Kozierogi (sałatka makaronowa na ptysiach)

Wszystkie KGW otrzymały za udział w konkursie piękne kroniki, które wypełniać będą swoją historią i działaniami, a zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne. Na koniec też wszyscy otrzymali słodkości od św. Mikołaja i Śnieżynki, w rolę której wcieliła się koordynator KGW Kamila Kaczorowska.
Po konkursowych emocjach przyszedł czas na życzenia, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd połączone z minikoncertem Karola Gajdy – młodego artysty z terenu gminy i wspólne wigilijne biesiadowanie. Goście mogli się też wpisać do wypełnionej historią KGW Oprzężów pamiątkowej księgi przygotowanej przez panią Julię Karlińską.
Organizatorami spotkania byli: koordynator KGW Kamila Kaczorowska we współpracy z KGW Oprzężów i KGW z terenu gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury reprezentowany przez dyrektora Marcina Pawlikowskiego.

Na zdjęciach uczestnicy spotkania Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska – członkinie KGW i zaproszeni goście – samorządowcy, księża, strażacy oraz przygotowane potrawy.

Fot. Anna Wiktorowicz