Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Bujnach

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, wójt Roman Drozdek i panie z Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury podczas Międzypokoleniowego Dnia Aktywności w Bujnach

Seniorzy, uczniowie, samorządowcy oraz przedstawiciele władz z wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim na czele spotkali się 25 lutego w Szkole Podstawowej w Bujnach w ramach Międzypokoleniowego Dnia Aktywności. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ to właśnie na terenie gminy Wola Krzysztoporska działa najwięcej w całym województwie kół gospodyń wiejskich (aż 34!) zrzeszających m.in. seniorki.

Około 200 osób, w tym seniorów reprezentujących m.in. gminę Wola Krzysztoporska, powiat radomszczański i opoczyński, spotkało się, by wymienić doświadczenia, jak aktywizować, pomagać i wspierać osoby starsze. To bardzo ważne, ponieważ dzisiaj ponad 20% Polaków ukończyło 60 rok życia, a w 2050 r. będzie ich ponad 40%.
Ponieważ 25 lutego to dzień dedykowany promocji reform i działań adresowanych do osób starszych, służby wojewody przypomniały o rządowych programach skierowanych właśnie do seniorów (m.in.: Senior+, Opieka 75+, Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych – ASOS).
– Chcemy pokazać, że o seniorów dbamy nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale też w mniejszych gminach. Poza tym musimy pamiętać o pewnej solidarności między pokoleniami. To nie jest tak, że polityka rządu czy samorządu jest dedykowana tylko ludziom młodym i ludziom w średnim wieku – mówił Tobiasz Bocheński.
O aktywizacji seniorów w gminie Wola Krzysztoporska, m.in. poprzez działalność w kołach gospodyń wiejskich, OSP czy działającym przy GOK Kole 50+, mówił wójt gminy Roman Drozdek.
– Dzięki tym organizacjom nasi seniorzy mogą się czuć bezpiecznie i spokojnie, chociaż nie zapominamy o rozwijaniu tej oferty. Musimy o nich dbać, bo to właśnie oni są wzorem dla młodszych mieszkańców – dodał wójt.
Ponieważ spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, na scenie – właśnie dla seniorów – wystąpiły dzieci ze szkół podstawowych w Bujnach i Gomulinie oraz z Przedszkola Samorządowego w Woli Krzysztoporskiej, a za obecność w Bujnach dziękowali wójt gminy Roman Drozdek i dyrektor tutejszej Szkoły Podstawowej Bogusława Bajerowska.

Fot. A. Wiktorowicz