Mieszkańcy gminy zasłużeni dla powiatu

Józef Stępień i Kamila Kaczorowska z medalami
Józef Stępień i Kamila Kaczorowska z pamiątkowymi medalami

Kamila Kaczorowska i Józef Stępień znani z działalności na rzecz gminy Wola Krzysztoporska uhonorowani zostali medalami „Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej”. Wręczono je podczas koncertu zorganizowanego z okazji 25-lecia Powiatu Piotrkowskiego.

Z okazji jubileuszu samorząd powiatowy zorganizował 29 lipca w Wolborzu Międzynarodowy Koncert Letni zatytułowany „Powiat folklorem malowany”. Powiat postawił na lokalne produkty, nie zabrakło więc konkursów i stoisk KGW promujących regionalną, tradycyjną żywność. Gminę Wola Krzysztoporska reprezentowały panie z KGW Glina.
Była to też okazja, by docenić tych, którzy wyróżniają się działalnością, zapałem i zaangażowaniem na rzecz swojej lokalnej społeczności. Swoich przedstawicieli miała tu też gmina Wola Krzysztoporska.

Brązowym Medalem Pamiątkowym „Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej” uhonorowano Kamilę Kaczorowską.

Srebrnym Medalem Pamiątkowym „Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej” wyróżniono Józefa Stępnia.

Kim są nagrodzeni? Większość z nas pewnie dobrze ich zna, ale dla porządku przypomnimy.

Kamila Kaczorowska – sołtys, radna, koordynatorka Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Wola Krzysztoporska, wolontariuszka i organizatorka akcji charytatywnych i pomocowych.
Pani Kamila od kilkunastu lat związana jest ze swoim lokalnym środowiskiem, zaangażowana w pracę społeczną na jego rzecz. Od 13 lat jest sołtysem wsi Blizin, ale nie tylko sołtysem, lecz i aktywną członkinią lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, a od czterech lat także radną tego terenu. Aktywnie współpracuje i wspomaga działający na terenie LZS i lokalną OSP. Od kwietnia 2022 r. pełni też rolę koordynatora działań wszystkich KGW na terenie gminy Wola Krzysztoporska – a jest ich aż 34 plus Koło 50+! Od momentu objęcia tej funkcji współorganizowała kilkadziesiąt (!!!) imprez, które promowały tradycje i zwyczaje polskiej wsi. I to nie tylko na terenie gminy i powiatu piotrkowskiego, ale także szerzej – na terenie województwa i na gruncie ogólnopolskim.

Józef Stępień – muzyk, założyciel Kapeli Spod Dębu, społecznik, działacz charytatywny, współorganizator (na terenie swojego parku w Mzurkach) wielu regionalnych imprez kulturalnych.
W młodości współzałożyciel i czynny muzyk wielu zespołów (m.in. zespołu Team). Działacz różnego rodzaju fundacji, sponsorowanych również przez jego osobę.
Z gminą Wola Krzysztoporska na dobre związał się w roku 1998, kiedy został właścicielem podworskiego parku w Mzurkach. To tu odbywały się między innymi organizowane we współpracy z samorządem gminnym koncerty, dożynki, przeglądy zespołów i kapel folklorystycznych z całego regionu (kulinarna Bitwa Regionów, „Folklor znajdzie cię wszędzie”), często połączone z akcjami charytatywnymi, chociażby na rzecz chorych dzieci. Zimą park i znajdujące się w nim stawy udostępniane są również tworzącej się w gminie grupie morsów.
Założona w 2005 r. Kapela Spod Dębu ma w swoim repertuarze utwory własne oraz tradycyjne – piosenki biesiadne, folklor miejski, utwory z dwudziestolecia międzywojennego, kolędy oraz pieśni patriotyczne. Józef Stępień wraz z Kapelą zdobył wszystko, co w branży kapel było do zdobycia, łącznie z ogólnopolskim Grand Prix i wielu nagrodami w przeglądach na terenie całej Polski. Ten wspaniały zespół nie tylko gra na najważniejszych imprezach gminnych, ale od niedawna jest też nominalnie związany z gminą Wola Krzysztoporska, oficjalnie promując gminę i cały powiat piotrkowski na różnego rodzaju koncertach.

Podziękowania za upowszechnianie kultury otrzymał również dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej Marcin Pawlikowski, a wszystkim wyróżnionym gratulował obecny na uroczystości wójt Roman Drozdek.

Fot. Archiwum prywatne Kamila Kaczorowska