Młodzież z Bujen czytała „Nad Niemnem”

Gratulacje od Dominika Ambrozika

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach i powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” stali się bohaterami 12. odsłony Narodowego Czytania, jakie 15 września zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury W Woli Krzysztoporskiej.

Młodzież w interesującej inscenizacji i przemyślanej scenografii przedstawiła trzy fragmenty słynnej powieści Orzeszkowej: opowieść Anzelma Bohatyrowicza o Janie i Cecylii, rozmowę Andrzejowej Korczyńskiej z synem Zygmuntem Korczyńskim oraz rozmowę Witolda Korczyńskiego z ojcem – Benedyktem Korczyńskim. – Wybraliśmy je dlatego, że dotyczą dziedzictwa ideałów demokratyzmu i patriotyzmu, zwracają uwagę na model wychowania młodego pokolenia oraz jego stosunek do tradycji powstania styczniowego – mówi Julita Furczyńska, nauczycielka języka polskiego w ZS CKZ Bujny, która wraz z młodzieżą przygotowała przedstawienie. – A rozpoczęliśmy nastrojowo, staropolską piosenką dworską „Ty pójdziesz górą”, znaną również z powieści „Nad Niemnem”.
Na deskach GOK wystąpili uczniowie klas: 4 technikum weterynaryjnego oraz 5 technikum weterynaryjnego/leśnego i rolniczego w osobach: Weronika Jamro, Zuzanna Masiarek, Brajan Uptas, Wiktor Walicki, Dominik Terka, Dawid Terka, Szymon Mikułowski, Przemysław Michalak, Kacper Lenart oraz Marta Łukasik. Oprawę muzyczną przygotowała Weronika, która z gitarą towarzyszyła aktorom na scenie.
Za niezwykły występ dziękowała dumna ze swojej młodzieży dyrektor szkoły w Bujnach Mirosława Kaczmarek-Michalak, a do podziękowań dołączył sekretarz gminy Wola Krzysztoporska Dominik Ambrozik, który w imieniu wójta Romana Drozdka przekazał młodzieży egzemplarze „Nad Niemnem”.
– Każdy, kto przyszedł dziś z własnym egzemplarzem powieści Orzeszkowej, po występie mógł zdobyć pamiątkowy stempel akcji odbywającej się pod patronatem pary prezydenckiej – dodaje Joanna Filipek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Krzysztoporskiej.
Organizatorami wydarzenia byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Woli Krzysztoporskiej, Zespół Szkół CKZ w Bujnach oraz Filia Biblioteczna w Bujnach.

***
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Fot. Anna Wiktorowicz