Nasi turyści w Borach Tucholskich

reprezentacja powatu piotrkowskiego na tle jeziora

Pięcioosobowa drużyna LUKS Gryf Bujny reprezentująca Gminne Zrzeszenie LZS w Woli Krzysztoporskiej w dniach 23 – 25 września uczestniczyła w XXIV Ogólnopolskim Zlocie Ekologicznym „Bory Tucholskie 2022”, który odbył się w Tleniu – miejscowości letniskowej położonej nad rzeką Wdą. Drużyna była częścią 13-osobowej grupy reprezentującej powiat piotrkowski.

Nasi turyści (w skład zespołu weszli jeszcze przedstawiciele z SP nr 2 Podklasztorze i SP w Nowej Wsi gm. Rozprza) podobnie jak w latach poprzednich świetnie zaprezentowali się w sprawdzianach wiedzy, zadaniach turystycznych i sportowych.
W konkursie wiedzy „Rzeki, jeziora i lasy w Polsce” w kategorii OPEN/szkoły średnie I miejsce zdobyła Małgorzata Turniak z LUKS Gryf Bujny. W konkursie „Obraz krajoznawczo-turystyczny Borów Tucholskich” siódma była Karolina Wieczorek z Gryfu.
Z zadaniem turystycznym „Rozpoznaję drzewa, rośliny, zwierzęta” dobrze poradziła sobie Lena Szulc z LUKS Gryf Bujny, zajmując III miejsce.
Równie dobrze, zdobywając III miejsce, zaprezentowali się drwale z powiatu piotrkowskiego w składzie: Władysław Wawrzyńczak z LUKS Gryf Bujny (najstarszy uczestnik zlotu) i Jacek Janiec (gm. Rozprza). Panowie wyprzedzili m.in. powiat pińczowski, bydgoski i stargardzki.
W klasyfikacji końcowej szkół podstawowych placówki reprezentujące powiat piotrkowski zajęły czołowe miejsca: SP nr 2 Podklasztorze – I miejsce, SP Nowa Wieś – III miejsce.
Drużyna LUKS Gryf Bujny w kategorii OPEN/szkoły średnie zajęła IV miejsce, a wystąpiła w składzie: Małgorzata Turniak, Karolina Wieczorek, Lena Szulc, Kacper Ściegliński. Opiekunem grupy był wiceprezes klubu Władysław Wawrzyńczak.
– Turystyka i krajoznawstwo stanowią jedną z najważniejszych form wychowania dzieci i młodzieży. Uprawiając turystykę przyrodniczą, możemy poznać nie tylko własny kraj rodzinny, ciekawych ludzi, ale przede wszystkim siebie samych. Ucząc się przyrody kraju, prędzej czy później zrozumiemy, ze ona właśnie warunkuje jakość i bezpieczeństwo naszego życia i że nie powinniśmy się spóźniać na spotkanie z nią – dodaje Władysław Wawrzyńczak.
Udział w zlocie był możliwy dzięki wsparciu samorządów Sulejowa, Rozprzy i Woli Krzysztoporskiej.

Fot. LUKS Gryf Bujny