Uczniowie z Bujen szkolili się w Zakopanem

grupa młodzieży z opiekunami i logo unijnym

Jakie korzyści może przynieść zrzeszanie się rolników? Tego mogli się dowiedzieć uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. W. Witosa w Bujnach, którzy w Zakopanem wzięli udział w szkoleniu pt.: „Zrzeszenie się rolników szansą na dywersyfikację dochodów w gospodarstwie rolnym”. Wyjazd sfinansowany został w całości ze środków unijnych.

Studyjne jak i stacjonarne seminaria przeznaczone były głównie dla młodzieży uczęszczającej do klas o profilu rolniczym. W pierwszym dniu uczniowie zapoznali się z tematyką prawnych i organizacyjnych aspektów wspólnych działań rolniczych oraz z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich.
Drugi dzień to wyjazd studyjny po okolicach i lokalnych producentach rolnych. Jednak w drodze do lokalnych przedsiębiorców rolnych udało się także zwiedzić kilka unikatowych zabytków.
Zgodnie z programem wyjazdu uczniowie odwiedzili 3 gospodarstwa, które prowadzą stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rzemieślników, Twórców i Producentów Ziemi Obidzkiej, Koło Pszczelarzy oddział w Obidzy oraz Związek Hodowców Owiec.
– Grupa została poczęstowana lokalnymi, naturalnymi wyrobami przygotowanymi przez gaździnę oraz górali. Uczniowie dowiedzieli się o cennych i prozdrowotnych właściwościach miodów oraz ważnej roli pszczół w życiu każdego rolnika. Baca zaprezentował tajniki produkcji sera owczego . Niektórzy mieli również okazję skosztować nietypowego napoju, jakim jest żentyca – opowiada dyrektor ZS CKZ w Bujnach Mirosława Kaczmarek-Michalak, która wraz z Bogumiłą Misztelą i Bogdanem Ścieglińskim towarzyszyła młodzieży podczas wyjazdu.
Ostatni dzień poświęcony był podsumowaniu projektu oraz zwiedzeniu Zakopanego.

Fot. ZS CKZ Bujny