Nowy Posterunek Policji w Woli Krzysztoporskiej otwarty

Policjanci przed nowym posterunkiem

Na terenie gminy będzie bezpieczniej, a w razie potrzeby kontakt z funkcjonariuszami znacznie łatwiejszy. Wszystko dzięki nowemu Posterunkowi Policji w Woli Krzysztoporskiej, który uroczyście otwarto 9 lutego 2023 r. Nowa siedziba posterunku usytuowana jest przy ulicy Piotrkowskiej 2A, a działka pod budowę obiektu została przekazana przez gminę Wola Krzysztoporska.

Nowoczesna, funkcjonalna ale przede wszystkim dostosowana do potrzeb mieszkańców oraz stróżów prawa siedziba Posterunku Policji w Woli Krzysztoporskiej została przekazana do użytku w obecności szefostwa policji, władz wojewódzkich i samorządowców. Wśród gości znaleźli się m.in.:, senator Wiesław Dobkowski, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, przewodnicząca RG Małgorzata Gniewaszewska, radni, samorządowcy oraz duchowni z kapelanem policjantów. Byli także uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego Bujnach.
Wszyscy docenili fakt powrotu stałej jednostki do Woli Krzysztoporskiej, a w sposób szczególny cieszył się gospodarz terenu wójt Roman Drozdek.
– W imieniu samorządu i wszystkich mieszkańców naszej gminy chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za wybudowanie tego komisariatu. Szczególnie dziękuję tym, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania takiego nowoczesnego obiektu. Wobec zakończenia tej budowy chcę dzisiaj oznajmić wszem i wobec, że w gminie Wola Krzysztoporska żyje się zdrowo, wygodnie – chwilami nawet bajecznie – ale przede wszystkim bezpiecznie – mówił Roman Drozdek i podkreślał wkład samorządu w budowę tego miejsca. – Nie tylko bezpłatnie przekazaliśmy działkę, ale także wybudowaliśmy nową drogę, która będzie prowadzić do posterunku – dodał wójt Drozdek.
Warto dodać, że gmina ciągle wspiera działania policji, dofinansowując m.in. patrole ponadnormatywne, przekazując wsparcie na zakup policyjnych samochodów (w 2019 r. – 90.000 zł; w 2021 – 62.500 zł) czy fundując sprzęt komputerowy na wyposażenie nowego posterunku policji (niemal 20 tys. zł w 2022 r.).
W wolskim posterunku podległym Komisariatowi w Grabicy pracować będzie ośmiu policjantów, a symboliczny klucz na ręce kierownika jednostki asp. szt. Rafała Olczyka przekazał zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi do spraw logistyki inspektor Tomasz Jędrzejowski.
Praca funkcjonariuszy będzie tu miała przede wszystkim charakter prewencyjny, co podkreślał komendant miejski policji w Piotrkowie inspektor Krzysztof Dąbrowski.
– Jeśli coś naprawdę złego się wydarzy, to praca kryminalna będzie wykonywana w Grabicy. Tutaj będą prowadzone działania w sprawach o wykroczenia. Oczywiście będziemy te działania koordynować i tak planować, aby mieszkańcy naprawdę czuli się bezpieczni – zapewnił insp. Krzysztof Dąbrowski.

Inwestycja kosztowała około 3.125.000 złotych, a budowa trwała od 2019 r. Nowa siedziba posterunku to nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 204 m2. Mieści się w nim 5 stanowisk dla pracowników. Obiekt jest przystosowany także do obsługi osób z niepełnosprawnościami i wyposażony w system monitoringu. Obok znajduje się budynek gospodarczy z dwoma garażami o powierzchni ok. 70 m kw. Są też miejsca parkingowe dla interesantów, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Fot. Mariola Ambrozik


Fot. Anna Wiktorowicz