Od 50 lat razem

Jaki mają patent na długie, wspólne życie? Przede wszystkim cierpliwość i zrozumienie. W Woli Krzysztoporskiej uroczyście świętowano jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego par z terenu gminy.

– Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnie uroczystym dla Państwa, dla Waszych rodzin, ale również dla nas, dla tutejszego urzędu. Gościmy bowiem 17 wspaniałych, złotych par, które wspólnie przeżyły 50 lat – witała jubilatów w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury Monika Dybała, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej. – Jesteśmy wdzięczni za Wasz trud i poświecenie, a pan wójt wystąpił do prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z wnioskami o uhonorowanie Państwa zaszczytnymi medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Medal ten to polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione jako nagroda dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Dlatego postanowieniem z 5 września 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Państwa tym szczególnym wyróżnieniem – mówiła kierownik USC.

Medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadane przez prezydenta RP otrzymali:

1. Zdzisława i Władysław Cieślakowie
2. Maria i Henryk Danielakowie
3. Wanda i Tadeusz Drozdkowie
4. Krystyna i Wiktor Dryżkowie
5. Jadwiga i Henryk Dylczakowie
6. Zdzisława i Maciej Dzwonkowie
7. Genowefa i Jerzy Frontczakowie
8. Helena i Stefan Gaborscy
9. Teresa i Henryk Gorzałkowscy
10. Wacława i Henryki Gruchałowie
11. Maria i Edward Haładajowie
12. Wiesława i Józef Jarmakowscy
13. Małgorzata i Bogdan Juniccy
14. Sabina i Jan Kabzińscy
15. Marianna i Krzysztof Kałużni
16. Krystyna i Ryszard Maciołowie
17. Urszula i Karol Margasińscy
18. Ewa i Jan Misztelowie
19. Teresa i Henryk Miśkiewiczowie
20. Elżbieta i Andrzej Sipowie
21. Stefania i Józef Stępniowie
22. Danuta i Jan Wojtasikowie
23. Anna i Władysław Woźniakowie
24. Lucyna i Józef Zychowie
25. Maria i Jan Włodarczykowie (Jan zmarł)
26. Jadwiga i Jan Siewierscy (Jadwiga zmarła)

Nie wszyscy jednak ze względów zdrowotnych i losowych (także tych najsmutniejszych – związanych z odejściem) mogli osobiście odebrać medale.
Słowa wdzięczności i uznania skierował do zebranych wójt gminy Wola Krzysztoporska i jednocześnie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Roman Drozdek. – Jesteście wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń, zwłaszcza w XXI wieku, kiedy rodziny są niestabilne, nietrwałe, a słowa małżeńskiej przysięgi wielokrotnie niedotrzymywane. Dziękujemy Wam za wskazanie drogi, za ślad, który zostawiacie, za wierność – mówił.
Najlepsze życzenia złożyli jubilatom także: wiceprzewodniczący Rady Gminy Dariusz Pytka i sekretarz gminy Wola Krzysztoporska Dominik Ambrozik.

Dostojni jubilaci odznaczeni zostali medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadanymi przez prezydenta RP i obdarowani kwiatami i upominkami przez tutejszy urząd. Później czekała na nich muzyczna niespodzianka w wykonaniu maluchów z Przedszkola Samorządowego w Woli Krzysztoporskiej oraz członków zespołu Bez Kompletu. Był też czas na wspólną biesiadę, która stała się okazją do wspomnień.

Fot. A. Wiktorowicz