Tradycyjne święto plonów w Blizinie

Panie w nowych pięknych strojach - białe fartuchy, bluzki i czepki, czerwone spódnice i granatowe kamizelki

Jak wyglądały kiedyś żniwa i wykopki? Jak odpoczywano po ciężkiej pracy? Kiedy najlepiej zacząć zbiory? O tych wszystkich starych, wiejskich tradycjach opowiedziały członkinie KGW Blizin. A właściwie nie tylko opowiedziały, ale i wspaniale pokazały, jak robiono to dawniej. 8 października w Blizinie odbył się festyn pn. „Tradycyjne Święto Plonów Wsi Polskiej”.

Takie wspólne działania podjęły panie z KGW Blizin przy współpracy z Fundacją Banku PKO S.A. w ramach programu grantowego dotyczącego wsparcia kół gospodyń wiejskich 2023 r. oraz połączeniu pomocy finansowej z ARiMR, jaką od 2018 r. otrzymują zarejestrowane koła.
Panie z miejscowego koła w nowo kupionych strojach zaprezentowały dawne techniki żniwiarskie: wiązanie snopów zboża przy użyciu powrósła, a następnie ustawianie mendelka, a także prace związane z sadzeniem i kopaniem ziemniaków, połączone z konkursami dla dzieci.
Prowadząca wydarzenie Kamila Kaczorowska, członkini KGW, radna i sołtys Blizina opowiedziała też, jak wyglądał odpoczynek i posiłek po ciężkiej pracy. – Przypomniałyśmy i pokazałyśmy dawne zwyczaje i obrządki związane z rozpoczęciem żniw, z uchwyceniem dobrej pory, wybraniem odpowiedniego dnia tygodnia. Najlepiej, by to był dzień Matki Bożej, środa lub sobota, bo to dawało gwarancję dobrych zbiorów – opowiada Kamila Kaczorowska.
Wewnątrz jak i na zewnątrz Domu Ludowego można było zobaczyć ekspozycję zapomnianych, dawnych narzędzi i maszyn rolniczych. Nie zabrakło tradycyjnych potraw regionalnych przygotowanych przez miejscowe KGW.
– Celem głównym naszego projektu był zakup strojów ludowych dla KGW, które będą prezentowane na różnego rodzaju uroczystościach. Dziękujemy posłowi Grzegorzowi Lorkowi za pomoc i wsparcie w realizacji naszych potrzeb statutowych. Podczas festynu miłą niespodzianką okazała się wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi a Robert Telusa oraz dyrektora KOWR Janusza Ciesielskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas również wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, zastępca wójta Mieczysław Warszada, dyrektor GOK Marcin Pawlikowski, inspektor do spraw pożarnictwa Jan Czubała, dyrektor SP w Parzniewicach Adrianna Grela, Janusz Stus, zaprzyjaźnieni sołtysi oraz KGW. Jako inicjatorka wydarzenia dziękuję paniom z KGW na czele z przewodniczącą Marta Walas, druhom OSP Blizin na czele z komendantem Dariuszem Kraszkiewiczem, mieszkańcom Blizina za pomoc w organizacji festynu bo, dzięki waszemu zaangażowaniu została stworzona niezwykła atmosfera, która przeniosła nas w przeszłość, a żniwa, jak i dobra współpraca, przez wieki kształtowały życie wsi i kulturę naszej ziemi – dodaje Kamila Kaczorowska.

Fot. Sołtys, KGW Blizin