Wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy

Młodzież strażacka udziela pierwszej pomocy poszkodowanej

Nasi młodzi kandydaci na strażaków wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy. A udowodnili to podczas II Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które odbyły się w sobotę, 23 marca w Moszczenicy. Gminę Wola Krzysztoporska reprezentowały młodzieżowe drużyny z OSP KSRG Wola Krzysztoporska, OSP KSRG Parzniewice i OSP Bujny.

W zawodach wzięło udział 18 dziecięcych i 28 młodzieżowych drużyn pożarniczych. Każdy uczestnik pisał indywidualnie test teoretyczny składający się z 10 pytań, a 4-osobowe drużyny wykonywały 7 różnych pozorowanych zdarzeń.
Młodsi musieli sobie poradzić m.in. z takimi sytuacjami, jak: rozmowa z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, kontakt z dzikim zwierzęciem, zaginięcie w lesie, krwotok z nosa, pozycja boczna ustalona, kontakt z nieznajomym, zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, nieruchomienie kończyny z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.
Startujący w kategorii II musieli odpowiednio zareagować na inne zdarzenia, a były to m.in.: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, porażenie prądem, złamanie otwarte – ciało obce wystające, utonięcie, ukąszenie przez żmiję, zadławienie, atak agresywnego psa.

W tych zmaganiach w kategorii 11 – 16 lat doskonale spisała się młodzieżowa drużyna z KSRG OSP Wola Krzysztoporska, która zajęła III miejsce (a rywalizowała z 27 innymi drużynami, także spoza powiatu, bo zawody rozszerzono do rangi wojewódzkiej).
Skład medalowej drużyny to : Wiktoria Lauks, Michalina Strzelczyk, Kacper Bednarek, Kasjan Dziechciński.
MDP z Woli Krzysztoporskiej przygotowywała się pod okiem druha Dawida Magiery i druhny Aleksandry Kowalskiej.

Wyróżnienia otrzymały także drużyny z KSRG OSP Parzniewice i OSP Bujny.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej i bardzo potrzebnej wiedzy!

Na zdjęciach członkowie MDP podczas mistrzostw i dekoracji zwycięzców.

Fot. OSP KSRG Wola Krzysztoporska


OSP Bujny

Fot. OSP KSRG Parzniewice