Uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę rozstrzelania Polaków w miejscowości Bujny podczas II wojny światowej odbyły się w poniedziałek, 25 marca. By oddać hołd poległym, przybyli uczniowie i nauczyciele ZS CKZ Bujny i SP Bujny, przedstawiciele sołectwa i władz samorządowych.
Krótką historię wydarzeń sprzed lat przedstawili organizatorzy wydarzenia:
Wśród krwawych kart historii, egzekucja ta była jedną z wielu dokonanych w 1944 roku przez niemieckich najeźdźców na Polakach, jednak jedyną dokonaną w tym miejscu. Na podstawie zachowanych szczątkowych materiałów można przedstawić jej przebieg.
W egzekucji dwudziestu Polaków, w czwartek 23 marca 1944 roku w majątku Bujny pod Piotrkowem, brali bezpośrednio udział członkowie piotrkowskiej Schutzpolizei. Do obstawy tego miejsca użyto piotrkowskich „granatowych” policjantów.
Egzekucji dokonano za przynależność do tajnej partyzanckiej organizacji patriotycznej. Wśród zabitych 23 marca 1944 roku w Bujnach byli: Józef Badek z Moszczenicy, Franciszek Bajon z Piotrkowa, Antoni Bojko z Piotrkowa, Hieronim Borowski z Proszenia, Wacław Caban z Gajkowic, Mieczysław Dominiak z Piotrkowa, Waldemar Dzikowski ze wsi Kamion, Stanisław Fidala z Piotrkowa, Teofil Gawron z Piotrkowa, Jerzy Kiełbasiński ze wsi Kamion, Antoni Macika z Majkowa Średniego, Stanisław Majecki z Gorzkowic, Marian Michalik z Piotrkowa, Henryk Rosiński z Gorzkowic, Stanisław Rudzki z Gorzkowic, Miron Stempień z Piotrkowa, Leon Wójcik z Moszczenicy, Jan Zieliński z Moszczenicy, Ludwik Zieliński z Piotrkowa oraz Józef Zielonka z Koła.
Przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów, a głos zabrali m.in.: wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek i starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.
Organizatorami uroczystości byli: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Wincentego Witosa w Bujnach, Szkoła Podstawowe im. Lecha Kaczyńskiego w Bujnach, mieszkańcy sołectwa Bujny, Ochotnicza Straż Pożarna w Bujnach.
Fot. Mateusz Merk, ZS CKZ Bujny