„Pożegnanie lata” w Stradzewie

„Pożegnanie lata” w Stradzewie nieco przesunęło się w czasie, ponieważ odbyło się dopiero 21 października. Pogoda była kapryśna, ale to zupełnie nie przeszkadzało uczestnikom sobotniej zabawy, których około 60 przybyło do Domu Ludowego.

Mieszkańcy doskonale wiedzą, że dobra zabawa to nie tylko dobra pogoda, ale przede wszystkim świetne towarzystwo i atmosfera, a tego w Stradzewie nie brakowało.
– Wszystko rozpoczęło się kilka minut po godzinie 16.00, gdy Dom Ludowy zaczął się wypełniać całymi rodzinami. Impreza miała charakter rodzinno-sąsiedzki, więc wszelkie przekąski przynosili sami uczestnicy, ale o dania ciepłe zadbała już pani Agnieszka M. i gospodynie ze Stradzewa – mówi sołtys wsi Krzysztof Kaczmarek. Organizacją natomiast zajęła się Rada Sołecka i członkowie tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Przypomnijmy, że „Pożegnanie lata” odbyło się w Stradzewie po raz pierwszy z inicjatywy sołtysa, Rady Sołeckiej i strażaków.
Wspólne biesiadowanie i zabawa wiejska to dla dorosłych często powrót do młodości i wspomnień z nią związanych. Ale wszyscy uczestnicy mieli też okazję skorzystać z pokazu pierwszej pomocy z użyciem manekina ratunkowego i AED szkoleniowego (automatyczny defibrylator zewnętrzny), wykonanego przez wykwalifikowaną kadrę medyczną po części składającą się z członków OSP. Tego dnia na dzieci i rodziców czekało znacznie więcej atrakcji. Na placu przy Domu Ludowym zorganizowano przeciąganie węża strażackiego, balonowe cudaki, mega duże bańki mydlane. W dalszej części wieczoru była zabawa taneczna przeplatana karaoke, nauką tańca „belgijka” i „pingwinek”. Jak żegnać lato, to z uśmiechem na twarzach…
Przewidziano także nagrody – właściwie wszyscy młodsi uczestnicy otrzymali słodycze. – Zabawa okazała się bardzo ważna także z innego powodu. Mieszkańcy Stradzewa wspólnie spędzili czas i lepiej się zintegrowali. Dotyczy to zwłaszcza rodziców i ich pociech. Na co dzień dorosłym często brakuje czasu na rozrywkę. Tymczasem w trakcie imprezy zarówno starsi, jak i młodsi doskonale się bawili – dodaje Krzysztof Kaczmarek.
Warto dodać, że zabawę taneczną można było zorganizować dzięki sprzętowi, który sołectwo kupiło w ramach projektu pn. „Zakup zestawu nagłośnienia do Domu Ludowego w Stradzewie w gminie Wola Krzysztoporska” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. Kwota wsparcia wyniosła 5 tys. zł (cały projekt kosztował 5.850 zł, a 850 zł to wkład własny gminy).