Ochronne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii działając na podstawie paragrafu 10 i 11 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. 2013, poz. 1737) informuje, że na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy 30 kwietnia i 3 maja 2015 r. zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmie cały teren województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych. Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki.

Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty – mieszance pokarmowej w kształcie ściętego stożka koloru zielono – brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego wyłożonych zostanie 20 dawek szczepionki na 1 kilometr  kwadratowy.

Zwracam się do Państwa z prośbą o pozostawienie szczepionki w miejscu jej wyłożenia, jak również informuję, że szczepionka nie może być konsumowana przez ludzi. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zaraźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ją wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe. Przypominam o obowiązku corocznego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie oraz w miarę możliwości szczepienia również kotów. W okresie trzech tygodni od daty wyłożenia szczepionki należy zachować spokój i ograniczyć przebywanie w kompleksach leśnych województwa łódzkiego osób oraz zwierząt towarzyszących człowiekowi. Wszelkie dodatkowe informacje w w/w sprawie można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Łodzi pod numerami telefonów: 42 6351400, 42 6351401, 42 635-14-09, oraz w każdym powiatowym inspektoracie weterynarii na terenie woj. łódzkiego.

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 pdf Komunikat Komunikat w sprawie szczepienia ochronnego lisów przeciw wściekliźnie
3 MB 661