Od 1 grudnia będzie trochę ciemniej!

iluminacje świąteczne na słupach przy drodze
W tym roku ze względu na oszczędności nie zostaną m.in. zainstalowane iluminacje świąteczne

Od 1 grudnia na terenie gminy Wola Krzysztoporska będzie trochę ciemniej (szczególnie w godzinach nocnych), a wszystko w związku z nakazem oszczędzania energii. Gmina – podobnie jak wszystkie samorządy w kraju – jest zobowiązana do ograniczenia jej zużycia o co najmniej 10%. W przeciwnym razie grożą jej kary. Mówi o tym Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (art. 37, 38). Podjęto więc konieczne działania. Na czym będą polegać?

Zgodnie z zarządzeniem wójta gminy Wola Krzysztoporska w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku postanowiono:
1. Ograniczyć dobowe funkcjonowanie oświetlenia ulicznego na terenie gminy poprzez jego wyłączenie w godzinach 24.00 – 5.00 – funkcjonowanie oświetlenia ulicznego poza wyznaczonym czasem jest dopuszczalne wyłącznie na drogach krajowych oraz drogach, na których prowadzone są roboty budowlane.
2. Ograniczyć dobowe funkcjonowanie oświetlenia placów zabaw, parków, obiektów sportowych poprzez jego wyłączenie w godzinach 24.00 – 5.00 (funkcjonowanie oświetlenia poza wyznaczonym czasem jest dopuszczalne wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach).
3. W najbliższym okresie świąteczno-noworocznym nie uruchamiać świątecznych iluminacji świetlnych.
4. Wyeliminować z użytkowania wszelkie elektryczne urządzenia grzewcze stosowane w pomieszczeniach biurowych jako dodatkowe źródła ciepła.
5. Ograniczyć do niezbędnego minimum użytkowanie oświetlenia wewnętrznego w budynkach oraz dokonać przeglądu oświetlenia skutkującego wyeliminowaniem z użytkowania niskosprawnych źródeł światła.

Podsumowując – w tym roku nie będzie iluminacji świątecznych, w budynku urzędu wykręcimy część żarówek i wyeliminujemy możliwość dogrzewania się tzw. „farelkami”, a w godzinach nocnych (24.00 – 5.00) wyłączone będzie oświetlenie uliczne i powiązane z nim oświetlenie palców zabaw, parków, obiektów sportowych.