Strażacy mają nowy system selektywnego wywoływania

wójt ze strażakami ogląda urządzenie do systemu selektywnego wywoływania dla OSP
Wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek ze strażakami z OSP Krężna przy nowym urządzeniu do selektywnego wywoływania.

Druhowie ochotnicy z czterech jednostek na terenie gminy Wola Krzysztoporska od listopada mają zamontowany w swoich strażnicach nowy system selektywnego wywoływania.

Mowa o jednostkach w Krężnej, Krzyżanowie, Woźnikach i Bujnach, gdzie stare urządzenia często okazywały się zawodne i nie były kompatybilne z systemem Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie, która dysponuje jednostki do akcji. Nie było też możliwości bezpośredniego powiadamiania strażaków poprzez SMS.
Nowe, analogowo-cyfrowe urządzenia z terminalem SMS, radiotelefonem bazowym i syreną rezerwową gwarantują prawidłową współpracę z systemem KM PSP, przekazują informacje SMS w odpowiedniej kolejności, ale system może też być załączany ręcznie. Jest też potencjalna możliwość rozbudowania go o dodatkowe oprogramowanie (np. Strażnica). System może także działać w trakcie awarii zasilania, ponieważ wyposażony jest w akumulatory, które pozwolą mu działać nawet do tygodnia (przy intensywnym eksploatowaniu – do 48 godzin).
Zakup i montaż urządzeń dla 4 jednostek kosztował 49.938 zł, a środki pochodziły z budżetu gminy Wola Krzysztoporska.

Fot. A. Wiktorowicz