Osoby na wózku dostaną się do Urzędu Gminy

prezentacja schodołazu

Dzięki zakupowi schodołazu osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły same załatwić sprawy urzędowe. Urząd Gminy Wola Krzysztoporska wyposażony został bowiem w urządzenie, który pomoże pokonać schody, będące dotąd barierą nie do pokonania. Projekt został dofinansowany z ze środków PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.

logo programu dostępna przestrzeń - czarny ludzik na żółtym tleSchodołaz gąsiennicowy ma zapewnić osobom na wózku dostęp na poszczególne piętra budynku Urzędu Gminy. Przypomnijmy – budynek został wybudowany w latach 50 XX w., czyli w okresie, kiedy nie było obowiązku dostosowania go do potrzeb dla osób z niepełnosprawnością. Zamontowanie windy stacjonarnej wymagałoby rozbudowy budynku, co obecnie nie jest możliwe. Wyposażenie istniejącego biegu schodowego w platformę stacjonarną było z kolei niemożliwe ze względu na jej szerokość i lokalizację względem głównego wejścia do budynku.
Jedynym więc uzasadnionym pod kątem technicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, a jednocześnie niezbędnym pod kątem dostępności architektonicznej, był zakup schodołazu.

Gmina złożyła więc wniosek o dofinansowanie projektu ze środków PFRON w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”.
Ostatecznie zakup schodołazu kosztował 19.116 zł, a dofinansowanie z PFRON w wysokości 80% wyniosło 15.292,80 zł.
Logo PFRON - podparty tulipan i nazwa

Fot. A. Wiktorowicz