To już drugi rok z rzędu gmina Wola Krzysztoporska dopłaca do likwidacji starych kopciuchów. W tym roku zainteresowanie wymianą starego pieca na nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła z dotacją gminną (do 5 tys. zł) było olbrzymie. Już w pierwszym dniu naboru, który z powodu wyczerpania limitu środków trzeba było zakończyć nieco wcześniej, złożono ponad 100 wniosków.
Ostatecznie w terminie złożono 123 wnioski z 36 miejscowości. Najwięcej chętnych zgłosiło się z Woli Krzysztoporskiej (aż 21 osób), ale niewiele mniej, bo 20 osób to mieszkańcy Bujen. Na trzecim miejscu wśród chętnych uplasowały się Siomki (9 wniosków). Po 6 wniosków pojawiło się z Krężnej Kolonii i Gomulina, po 5 z Krężnej i Gomulina Kolonii, po 4 z Gąsek, Wygody i Rokszyc, po 3 z Borowej i Krzyżanowa, po 2 z Radziątkowa, Pawłowa Górnego, Bogdanowa Kolonii, Mąkolic, Kozierogów, Oprzężowa, Jeżowa, Bogdanowa, Woźnik i po 1 z Kacprowa, Woli Rokszyckiej, Kamiennej, Parzniewiczek, Miłakowa, Gliny, Monikowa, Kolonii Oprzężów, Rokszyc Drugich, Lasek, Budkowa, Parzniewic Małych, Pracy, Blizina i Majkowa Dużego.
W połowie kwietnia do wnioskodawców ruszą gminne komisje, by zinwentaryzować i udokumentować obecny stan (stare piece). To ważne!!! Dopiero po tej kontroli i podpisaniu z gminą umowy właściciele nieruchomości będą mogli przystąpić do wymiany pieców na nowe, proekologiczne źródła ogrzewania (kotły gazowe; kotły olejowe; piece elektryczne; pompy ciepła (powietrzne, gruntowe); kotły na paliwa stałe, w tym biomasę spełniające wymogi co najmniej „klasy 5” (wg normy PN-EN 303-5:2012) i „ekoprojektu”, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadające rusztu awaryjnego ani technicznych możliwości jego zamontowania. Co ważne – wydatki związane z realizacją inwestycji można ponosić również dopiero po podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji.
Przypomnijmy, że program dopłat funkcjonuje w gminie Wola Krzysztoporska już drugi rok. W 2020 r. chętni mogli otrzymać z gminy do 5 tys. zł. Z tej możliwości skorzystały 102 gospodarstwa domowe i dokładnie tyle „kopciuchów” zniknęło z terenu gminy. Gmina wydała na ten cel ponad 500 tys. zł.