Ekopracownia w Parzniewicach oficjalnie otwarta

Nowe mikroskopy, zestawy badacza, stacja meteorologiczna, a nawet patyczaki i mrówki do obserwacji. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Parzniewicach już oficjalnie mogą się cieszyć z nowej ekopracowni.

Uroczyste przekazanie sali lekcyjnej, w której w sposób twórczy i aktywny dzieci będą się uczyć przyrody i poznawać zasady ekologii, miało miejsce 16 grudnia 2015 r. i było ukoronowaniem projektu „Ekoera – lepsze jutro, modernizacja pracowni przyrodniczej” przy Szkole Podstawowej w Parzniewicach.
Ekopracownia umożliwi prowadzenie w bardzo atrakcyjnej formie zajęć lekcyjnych, doświadczeń i obserwacji w mniejszych zespołach. W nowej pracowni będzie działało też koło ekologiczne, a nowe pomoce dydaktyczne przygotują uczniów do samodzielnego prowadzenia obserwacji i badań stanu środowiska w najbliższym otoczeniu. Są tu mikroskopy, tablica multimedialna, zestawy do badań i eksperymentów, a nawet terrarium do hodowli patyczaków. Są również nowe meble i rośliny.
Ale projekt to nie tylko nowe wyposażenie, ale także program edukacyjny oparty na wykorzystaniu pracowni ekologicznej. Będzie on realizowany w ciągu całego roku w klasach IV – VI.WFOŚiGW logo
Utworzenie pracowni zrealizowane zostało przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia – 2015”, za co podczas uroczystości dziękował przedstawicielowi Zarządu Funduszu Krystynie Czechowskiej wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. Przypomniał jednocześnie, że to kolejny projekt, który udało się w ostatnim czasie zrealizować w Parzniewicach (plac zabaw, boisko, nowoczesny kompleks edukacyjny – przedszkole i hala sportowa) i – jak się okazuje – nie ostatni. Dopełnieniem prac będzie rewitalizacja zabytkowego parku przy szkole.
Za stworzenie doskonałych warunków nauki dziękowała także dyrektor placówki Paulina Dziadczyk. Dziękowali również sami uczniowie nie tylko świetną prezentacją o tematyce ekologicznej, ale także przepięknym spektaklem jasełkowym.

Przypomnijmy, że całkowity koszt modernizacji ekopracowni w Parzniewicach to 35.238,69 zł. Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi wyniosła 33.473,00 zł.

To kolejna ekopracownia, która powstała na terenie gminy Wola Krzysztoporska. W ubiegłym roku podobne projekty realizowane były w czterech szkołach: w Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej, w Szkole Podstawowej w Bujnach oraz w Gimnazjum i w Szkole Podstawowej w Gomulinie.
www.zainwestujwekologie.pl