Prawie 500 razy wyjeżdżali do różnych zdarzeń

OSP Parzniewice podczas wypadku trzech samochodów osobowych oraz ciężarówki na DK1 (luty 2020)

Więcej pożarów (szczególnie tych dotyczących suchych traw i upraw), a także dużo zdarzeń drogowych. Jak wynika z podsumowana roku 2019, strażacy z jednostek OSP gminy Wola Krzysztoporska prawie 500 razy wyjeżdżali do różnych zdarzeń.

Na wyposażeniu strażaków z gminy Wola Krzysztoporska jest 7 samochodów gaśniczych średnich, 8 samochodów gaśniczych lekkich i 2 samochody techniczne (ratownictwo drogowe), a trzy jednostki z terenu gminy działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i to właśnie one odnotowują najwięcej wyjazdów do akcji: Wola Krzysztoporska – 124 w ubiegłym roku, Parzniewice – 65, Gomulin – 46. Około 40 wyjazdów zanotowały też jednostki OSP z Krężnej, Bogdanowa i Bujen.
Łącznie odnotowano 474 wyjazdów do różnych zdarzeń.
Te najbardziej niepokojące (bo z dużą tendencją wzrostową) to pożary traw, poszycia leśnego, upraw, rżysk i słomy (ponad 130 wyjazdów), a także zdarzenia drogowe (wypadki, kolizje, usuwanie plam oleju i powalonych drzew z drogi), których było ponad 80. Sporą część wyjazdów strażackich stanowiły też te związane z uczestnictwem w świętach, uroczystościach, a także szkoleniach czy zawodach.
Na potrzeby szesnastu jednostek OSP (około 500 strażaków) z budżetu gminy Wola Krzysztoporska w 2019 r. wydano około 512 tys. zł. Około 20 tys. stanowił koszt ekwiwalentów za udział w akcjach, drugie tyle pochłonęły szkolenia, ale sporo pojawiło się też nowego sprzętu i elementów wyposażenia strażaków (licząc łącznie z dotacją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Sprawiedliwości zakupiono sprzęt za ponad 500 tys. zł). Dzięki temu swoją służbę strażacy mogą pełnić bezpieczniej.
Fot. OSP Parzniewice