Uczniowie z Bujen reprezentowali gminę

W Zakopanem w dniach 8 – 10 listopada odbył się Finał Centralny XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pn. „Polska – Finlandia – Unia Europejska” pod honorowym patronatem Ambasady Finlandii. Naszą gminę reprezentowali uczniowie ZS CKZ w Bujnach.

Celem imprezy było rozwijanie zainteresowań krajoznawstwem i turystyką kwalifikowaną, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki górskiej, poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych oraz dorobku kulturowego Finlandii, upowszechnianie wiedzy o Unii Europejskiej, propagowanie rozwijania turystycznej współpracy międzynarodowej.

W olimpiadzie wzięli udział przedstawiciele 29 powiatów z 10 województw – łącznie 150 osób. Na finał składały się eliminacje pisemne w formie testu składające się z 70 pytań z zakresu wiedzy: o Polsce i Karpatach, Finlandii, Unii Europejskiej i topografii oraz eliminacji praktycznych: 3-godzinnego marszu na orientację na trasie około 10 km w formie gry miejskiej z odgadnięciem 5 miejsc na podstawie opisu. Po zliczeniu wszystkich punktów ogłoszona została lista 6 najlepszych uczestników. Wystartowali oni w ścisłym finale, który odbył się w największej auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej. Finałowi centralnemu przysłuchiwali się i nagrody wręczali: przedstawicielka Ministerstwa Sportu i Turystyki Grażyna Felczak i wiceprzewodniczący RG KZ LZS Marek Mazur.
W klasyfikacji powiatowej zajęliśmy X miejsce. W klasyfikacji wojewódzkiej miejsce IV. Opiekunem grupy była Jolanta Kordowiak.

Fot ZS CKZ Bujny