W Woli Krzysztoporskiej powstanie 27 mieszkań komunalnych

Tu wkrótce staną budynki komunalne

Sześć budynków komunalnych, w których znajdzie się 27 mieszkań różnej wielkości uzupełnionych komórkami lokatorskimi, a pośrodku plac zabaw i siłownia – taki kompleks już niebawem powstanie w Woli Krzysztoporskiej. Na realizację tego przedsięwzięcia gmina otrzymała 35-procentowe dofinansowanie (prawie 2 mln zł!!!) z Banku Gospodarstwa Krajowego. Realizacja tej dużej inwestycji w znacznym stopniu zasili zasoby mieszkaniowe gminy i rozwiąże problem niedoboru mieszkań komunalnych.

Umowa na dofinansowanie inwestycji, która ma w sumie kosztować ponad 5,5 mln zł (według projektu 5.621.878,88 zł), podpisana została 15 października 2019 r. Zgodnie z nią Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gminie Wola Krzysztoporska wsparcia finansowego w wysokości 1.967.657,60 zł z tzw. Funduszu Dopłat. Gmina z własnego budżetu musi pokryć pozostałe koszty, tzn. 3.654.221,28 zł (ostateczny koszt inwestycji zweryfikuje przetarg).

Dzięki temu na działkach położonych w południowo-wschodniej części Woli Krzysztoporskiej, przy ulicy Południowej powstanie kompleks budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych.
W obrębie terenu inwestycji zaprojektowano 6 parterowych budynków mieszkalnych, z których 3 to budynki wielorodzinne i 3 jednorodzinne z 2 mieszkaniami każdy. Budynki wielorodzinne składają się z powtarzalnych modułów mieszkalnych oraz modułu gospodarczego, mieszczącego komórki lokatorskie. W sumie powstanie 12 lokali o powierzchni od 31 do 39 m kw. (salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka, przedsionek), 9 lokali o powierzchni od 21 do 31 m kw. (salon z aneksem kuchennym, łazienka, przedsionek), 3 lokale o powierzchni 53,50 m kw. (salon z aneksem kuchennym, 3 sypialnie, łazienka, WC, przedsionek) i 3 lokale o powierzchni 60,48 m kw. (salon z aneksem kuchennym, 4 sypialnie, łazienka, WC, przedsionek).
Łącznie zaprojektowano 27 mieszkań i 20 miejsc postojowych dla mieszkańców. Parkowanie będzie również możliwe w zatokach wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego. Do poszczególnych mieszkań wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz poprzez nieogrzewane przedsionki. W skład zespołu budynków wchodzą mieszkania o zróżnicowanej strukturze – od 1-osobowych do 7-osobowych. Do każdego mieszkania będzie przypisany indywidualny przydomowy ogródek oraz komórka lokatorska w postaci nieogrzewanego, zamykanego pomieszczenia gospodarczego. Na każde 9 mieszkań zaprojektowano również jedno pomieszczenie wspólne o dowolnym przeznaczeniu – np. na rowery i wózki dziecięce. Śmietnik zaprojektowano w południowo-wschodniej części zespołu mieszkalnego, jako utwardzone, obudowane i zadaszone miejsce na kontenery do selektywnego gromadzenia odpadów. Pomiędzy budynkami zaprojektowano także ministrefy rekreacyjne z ławkami i elementami małej architektury, a w centralnej części zespołu, wewnątrz dziedzińca znajdą się: plac zabaw i siłownia plenerowa.
Poszczególne budynki zaprojektowano w technologii tradycyjnej murowanej jako parterowe, niepodpiwniczone, z dwuspadowymi dachami pokrytymi blachodachówką w kolorze grafitowym. Ściany zewnętrzne pokryte będą tynkami mineralnymi w kolorze białym. Białe będą także okna i drzwi, a elewacja uzupełniona będzie podmurówką w kolorze szarym.
Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne, to budynki wyposażone będą w ogrzewanie elektryczne (tzw. folie grzewcze), zimną i ciepłą wodę użytkową podgrzewaną elektrycznie w bojlerach, kanalizację sanitarną i deszczową, instalację elektryczną (oświetlenie, gniazda wtyczkowe, siła, instalacja odgromowa) i wentylację grawitacyjną.
Budowa nowych obiektów pozwoli zrezygnować z utrzymywania starych budynków socjalnych w bardzo złym stanie technicznym w Wygodzie, Woli Krzysztoporskiej (ul. Fabryczna) i innych miejscowościach.
Przewidywana data rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia to marzec 2020 roku. Zakończenie planuje się na luty 2022 r.