Umowa na ostatni odcinek A1 podpisana w Woli Krzysztoporskiej

Umowa na projekt i budowę odcinka autostrady A1 z Piotrkowa do Kamieńska została podpisana w Woli Krzysztoporskiej.

Ponad 24 kilometry, 32 miesiące robót (w tym 10 miesięcy na projekt, 22 miesiące na prace budowlane). W czwartek, 18 kwietnia w Woli Krzysztoporskiej odbyło się uroczyste podpisanie umowy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi a wykonawcą inwestycji, firmą Mirbud ze Skierniewic. W spotkaniu udział wzięli m.in.: minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Joanna Kopcińska – rzecznik prasowy rządu, wojewoda łódzki Zbigniew Rau, parlamentarzyści (Anna Milczanowska, Grzegorz Lorek, Dariusz Kubiak) i samorządowcy z regionu oraz gospodarz spotkania Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska.
Dotychczasowa DK1 to droga dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu i nawierzchni bitumicznej. Nowa autostrada będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Jej nawierzchnia zostanie wykonana z betonu i według ocen specjalistów wytrzyma ok. 30 – 40 lat bez poważniejszych zabiegów remontowych. Obecne skrzyżowania zastąpią wiadukty, będą także przejścia dla zwierząt. Wzdłuż autostrady powstaną też drogi zabezpieczające ruch lokalny.
Satysfakcji z budowy autostrady nie ukrywał gospodarz spotkania, czyli wójt Woli Krzysztoporskiej Roman Drozdek, który podkreślił, że nowa trasa bardzo poprawi bezpieczeństwo mieszkańców gminy, która jest teraz podzielona przez DK1.
– Jest mi niezmiernie miło gościć państwa w naszym Gminnym Ośrodku Kultury i cieszę się, że mogę wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest akt podpisania umowy na budowę autostrady, która na odcinku ok. 15 kilometrów przebiega przez teren gminy Wola Krzysztoporska. Przebiega i przecina wiele miejscowości, których mieszkańcy skazani są codziennie na pokonywanie tych trudnych, niebezpiecznych skrzyżowań. To kończy się wieloma wypadkami, także ze skutkiem śmiertelnym – mówił Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska. – Dlatego chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę inicjatywę, za wysokie tempo realizacji programu budowy autostrad, przebudowy dróg krajowych i uwzględnienie tego odcinka bardzo ważnego dla mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska.
Budowa autostrady A1 znacznie usprawni komunikację między południem a północą kraju. – W chwili, gdy ostatni z odcinków zostanie oddany do użytkowania, bez problemu z południowej granicy z Czechami dojedziemy do Trójmiasta w sześć godzin – mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Otwarcie autostrady jest planowane w 2023 roku – 32-miesięczny termin realizacji inwestycji nie obejmuje okresów zimowych. Pierwsze prace, jak podczas konferencji deklarował Jerzy Mirgos, prezes zarządu firmy Mirbud, zaczną się we wrześniu. – Ze względu na sezon lęgowy, który uniemożliwia karczowanie drzew i krzewów oraz wykonanie tymczasowej organizacji ruchu, planujemy rozpoczęcie prac zaraz po wakacjach – mówił.
Wartość kontraktu to 857 mln zł.

Fot. A. Wiktorowicz