W Bogdanowie odsłonięto obelisk powstańca styczniowego

Pzedstawiciele IPN i samorządu oraz ksiądz uroczyście odsłaniają obelisk

W niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. na cmentarzu Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Turczynowicza – jednego z organizatorów powstania styczniowego na ziemi piotrkowskiej.

Wydarzenie poprzedziła msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Tadeusz Mikołajczyk. Organizatorem tego wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi reprezentowany przez prof. Dariusza Roguta – dyrektora oddziału. – W każdym Polaku jest gen wolności i dlatego jesteśmy silnym narodem. I zawsze walczymy o wolną i niepodległą Polskę, tak jak to robili powstańcy styczniowi, tak jak to robili nasi księża. Na szczęście nigdy, dzięki naszej tożsamości narodowej, ale też postawie polskich rodzin – matkach-Polkach, siostrach czy babciach – nigdy tego ducha polskości nam nie zabrano – powiedział podczas uroczystości prof. Dariusz Rogut.
Pomnik nagrobny Józefa Turczynowicza został wyremontowany ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.
W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli przedstawiciele administracji terenowej na czele z wójtem gminy Wola Krzysztoporska Romanem Drozdkiem i przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Gniewaszewską, reprezentanci lokalnej społeczności i strażacy OSP.
Współorganizatorem uroczystości było Regionalne Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „ERSKA” w Bełchatowie, reprezentowane przez Łukasza Kwietnia.

(materiały: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)

FOT. IPN Łódź