Bezpieczny uczeń w Gomulinie

Kierowcom rozdawali jabłka i cytryny. Sami uczyli się ratować poszkodowanych i doświadczali tego, co może się stać podczas wypadku. W Szkole Podstawowej im. ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie we współpracy z WORD 19 września została zorganizowana akcja „Bezpieczny uczeń”.

Zaangażowano funkcjonariuszy i pracowników WDR KMP w Piotrkowie Trybunalskim, Żandarmerii Wojskowej w Łasku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Uczniowie klas I-III wraz z funkcjonariuszami policji prowadzili akcję „Jabłuszko-cytrynka”. Kontrolowali nadjeżdżające samochody. Za jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego kierowcy otrzymywali jabłko, a za przekroczenie prędkości, jazdę bez pasów czy świateł musieli z uśmiechem zjeść cytrynę.
Funkcjonariuszka policji przeprowadziła pogadankę połączoną z prezentacją multimedialną dla wszystkich dzieci na temat bezpieczeństwa. Uczniowie klas starszych brali udział w zajęciach z zakresu I pomocy przedmedycznej. Urozmaiceniem akcji było pokonanie toru przeszkód w alkogoglach i narkogoglach – okularach zaburzających koordynację wzrokowo-ruchową. W atmosferze świetnej zabawy każdy mógł się przekonać, jakim zagrożeniem jest jazda samochodem pod wpływem środków odurzających i alkoholu. Uczniowie na symulatorze zderzeń doświadczyli (przy małej prędkości 8 km/h), jakie siły oddziałują na kierowcę w samochodzie podczas faktycznego zderzenia. Uświadomiło im to, jak ważne dla bezpieczeństwa jest zapinanie pasów.
Akcję podsumowała dyrektor szkoły Iwona Zapała, która wręczyła gościom podziękowania i zaprosiła do dalszej współpracy. Podziękowanie i gromkie brawa otrzymały panie Lena Cienkowska i Beata Kędziora, które zorganizowały akcję „Bezpieczny uczeń”.