Recytowali w Gomulinie

zdjęcie grupowe uczestników, jury i opiekunów

Już od rana swym talentem zachwycali jury i szkolną społeczność. 24 października 2023 r. w Gomulinie prezentowali się uczestnicy X Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego. Uczniowie uczcili również słowem i piosenką patrona szkoły.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 26 uczniów ze szkół podstawowych w: Bogdanowie, Bujnach, Gomulinie, Krzyżanowie, Woli Krzysztoporskiej i Parzniewicach.
– Uczestnicy pokazali, że recytacja jest ich pasją, sposobem na przekazanie emocji, że można prowadzić z widownią liryczną rozmowę pięknym językiem poezji, można opowiadać o Polsce i Polakach, a przede wszystkim wyrażać miłość do Niej – mówią organizatorzy konkursu. – Do występu należało nie tylko nauczyć się tekstu na pamięć, ale również opanować tremę, umiejętnie pracować głosem i aparatem mowy, spojrzeniem. Wtedy, gdy słowo jest spójne z postawą recytatora, rodzą się niezwykłe emocje. Kontakt z widownią za pomocą przygotowanego i właściwie zaprezentowanego tekstu tworzy wyjątkowy klimat. Podczas występu można właściwie ocenić umiejętności, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny budowany nie tylko słowem, ale osobowością recytującego – dodają.
Kierując się takimi kryteriami, powołana przez dyrektor Iwonę Zapałę Komisja Konkursu w osobach: Anetta Grudzień – doradca metodyczny z ORE w Piotrkowie Trybunalskim, Karolina Piotrkowska – specjalista do spraw edukacji w Urzędzie Gminy Wola Krzysztoporska, Julia Karlińska – twórczyni literatury regionalnej, historycznej oraz Joanna Filipek – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Krzysztoporskiej wyłoniły zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.

W kategorii klas I-IV nagrody otrzymali:

I miejsce – Krystian Bujacz (SP Parzniewice) i Miłosz Fogiel (SP Gomulin)
II miejsce – Filip Kuśmierek (SP Wola Krzysztoporska) i Blanka Radziszewska (SP Krzyżanów)
III miejsce –Krzysztof Pietras (SP Gomulin)

W kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Anna Malicka (SP Gomulin) i Maja Wiernicka (SP Wola Krzysztoporska)
II miejsce- Maja Filipczak (SP Wola Krzysztoporska) i Magdalena Zapała (SP Bogdanów)
III miejsce – Julia Bieńkowska (SP Bujny), Paulina Matuszczyk (SP Gomulin) i Wiktoria Wujek (SP Wola Krzysztoporska).

W podziękowaniu za piękne wystąpienia laureaci otrzymali karty prezentowe do sklepu Empik oraz dyplomy ufundowane przez Szkołę Podstawową w Gomulinie, które nagrodzonym wspólnie wręczyły panie: Anetta Grudzień i Karolina Piotrkowska.
Jury podkreśliło bardzo dobre przygotowanie recytatorów do tegorocznej edycji konkursu, a dyrektor Iwona Zapała podziękowała uczestnikom, opiekunom za wkład pracy oraz jej efekty. Wszystkim wręczono dyplomy i podziękowania.
X edycję konkursu zakończono słodkim poczęstunkiem. Na uczestników czekał jubileuszowy tort.

M. Kędzierska


Fot. SP Gomulin