Góry Borowskie – pamięć o bohaterach trwa!

Co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbyły się one 2 września.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00. Do wszystkich tych, którzy przybyli, by uczcić pamięć bohaterów Września ’39, słowa skierował gospodarz tego terenu, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Rocznica wybuchu II wojny światowej – jak wiele innych rocznic w dziejach Polski – pokazuje i przypomina, że w chwilach najtrudniejszych wydobywa się z nas najlepsza cząstka polskości, czyli bohaterstwo i heroizm niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka żyjącego dzisiaj w jakimkolwiek miejscu Europy czy świata. Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że pamięć jest naszym świętym obowiązkiem. Nikt nam wolności, pokoju i bezpieczeństwa nie zagwarantował na zawsze tylko dlatego, że chcielibyśmy wierzyć w te gwarancje. To nie znaczy, że mamy żyć ze strachem i niepewnością, ale z wewnętrzną mądrością i pełnym przekonaniem, że bez ducha, bez wiary i najwyższych wartości, jakimi kierowali się nasi przodkowie, wszystko jest słabe i nietrwałe – mówił Roman Drozdek.
Słowa do zebranych skierował także poseł Antoni Macierewicz, a odczytał je w jego imieniu Zbigniew Ziemba. – Ofiara krwi żołnierzy spod Gór Borowskich okazała się bezcenna i musimy pamiętać zawsze, jak wiele zawdzięczamy tak niewielu – napisał minister. Do zebranych list skierował także wojewoda łódzki Zbigniew Rau.
Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został też apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów.
W tym roku obecna była też grupa rekonstrukcyjna, zainteresowani mogli więc zobaczyć, jak wyglądały mundury żołnierzy Września ’39.
W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 79 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.

Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury i UG w Woli Krzysztoporskiej.

Fot. Anna Wiktorowicz