Lekcja historii z tańcem i śpiewem

Na niezwykłą lekcję historii związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaprosił 11 listopada Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Woli Krzysztoporskiej.

Podczas uroczystego koncertu, który rozpoczął się w GOK o godzinie 18.00, słowa o naszej trudnej historii i o tym, czym jest współczesny patriotyzm, skierował do zebranych wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.
– Dzisiaj – w XXI wieku – żyjemy w wolnym, niepodległym państwie, a mimo to naród tonie w matni problemów. Dlaczego tak się dzieje? Nasze społeczeństwo składa się w większości ze zwyczajnych, pełnych słabości ludzi niemogących często podołać wyzwaniom, jakie niesie nowa rzeczywistość, przerażonych bezrobociem, falą przestępstw, ubóstwem, niepewną przyszłością, nierozumiejących tego świata, ludzi, którzy oczekiwali, że wolność, o którą walczyli, uczyni ich życie z dnia na dzień piękniejszym i szczęśliwszym. Tymczasem okazało się, że wolność jest wprawdzie darem wspaniałym, ale bardzo trudnym do udźwignięcia, wymagającym przyjęcia odpowiedzialności, samodyscypliny, wielkiej aktywności i pracy. Okazało się, że droga do wolności wewnętrznej jest dużo trudniejsza niż do wolności zewnętrznej – mówił Roman Drozdek. – Droga młodzieży, pamiętajcie, że Polska to wasz wspólny dom, pamiętajcie, że być Polakiem, to być dumnym, że jesteście rodakami Karola Wojtyły, krzyknąć „mamy mistrza”, kiedy na igrzyskach olimpijskich polska flaga powiewa najwyżej, powiedzieć „nasi grają”, gdy słychać „Mazurka Dąbrowskiego” na stadionie wypełnionym po brzegi, móc zapalić świeczkę tym, dla których Polska była ważniejsza niż życie – dodał, zwracając się do młodego pokolenia.
Te słowa patriotycznymi pieśniami uzupełnił zespół Pasjonatki. Po nim scenę zawojowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej, opowiadając tańcem, śpiewem, muzyką i słowem trudną historię polskiej wolności. Ich występ wywołał niezwykłe emocje.
Emocje towarzyszyły także rozdaniu pucharów zwycięzcom III Biegu Niepodległości, który kilka godzin wcześniej odbył się na stadionie lekkoatletycznym w Woli Krzysztoporskiej. Puchar wójta gminy Romana Drozdka odebrał zwycięzca Jakub Deląg z Piotrkowskiego Klubu Biegacza Endorfina i pierwsza wśród pań uczennica klasy V Maja Szustak.
Zwieńczeniem świątecznego koncertu był recital pochodzącego z gminy Wola Krzysztoporska absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku Radosława Blonki, któremu akompaniowała Anastazja Wilczkowska.