Mąkoliczanki reprezentowały województwo

Mąkoliczanki w ludowych strojach na swoim stoisku z wójtem

Ogólnopolskie Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego oraz ogólnopolskie Zielone Świątki uroczyście obchodzono 28 maja w Starej Błotnicy. Gminę Wola Krzysztoporska, a także całe województwo łódzkie reprezentowały panie z KGW Mąkoliczanki z Mąkolic z wójtem Romanem Drozdkiem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Marcinem Pawlikowskim oraz koordynatorką ds. KGW Kamilą Kaczorowską.

Dzięki wsparciu z KOWR panie promowały tradycyjne potrawy naszej gminy i regionu. Po degustacji wszyscy byli pod wrażeniem smaków i różnorodności. Ogromny zachwyt i uznanie wśród przybyłych gości wzbudził występ naszych przedstawicielek na scenie. Panie śpiewały pieśni ludowe przy wsparciu akompaniamentu dyrektora GOK Marcina Pawlikowskiego, który jest znawcą kultury ludowej i świata folkloru.
– Wielkie słowa wdzięczności kierujemy do pań z KGW Mąkoliczanki za reprezentację naszej gminy na szczeblu ogólnopolskim – dodaje wójt Roman Drozdek.
Głównym punktem obchodów była msza święta polowa. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz parlamentarzyści.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wydarzeniu towarzyszyła degustacja specjałów przygotowanych przez KGW z województwa: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Fot. KGW Mąkoliczanki