Wrześniowe dni 1939 r. były tu miejscem heroicznej walki. 76 lat później wciąż pamiętamy o odwadze i poświęceniu obrońców Gór Borowskich. W niedzielę, 6 września odbyły się tu uroczystości patriotyczne, których gospodarzem był wójt gminy Wola Krzysztoporska.
– Musimy pamiętać o 1 września 1939 roku. My wszyscy tutaj obecni pamiętamy i od wielu już lat gromadzimy się tu bez nakazu i bez agitacji, a w poczuciu wewnętrznego imperatywu, by oddać hołd Obrońcom Gór Borowskich. Czynimy tak, bo jesteśmy częścią narodu, który stanowczo przeciwstawił się zaborczym planom Hitlera i jego machinie wojennej. Czynimy tak, bo tak zachowują się narody Europy i świata, które walczyły o swoją wolność – mówił podczas uroczystości wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – W odpowiedzi na bezprawną agresję cały naród stanął do obrony Ojczyzny, składając najwyższe dowody poświęcenia i bohaterstwa. To niezwykłe poświęcenie pierwszych dni wrześniowych 1939 roku odbywało się w wielu miejscach naszego kraju. Także tu, na Górach Borowskich, gdzie II Pułk Piechoty Legionów dowodzony przez generała Ludwika Czyżewskiego stawił silny opór najeźdźcom hitlerowskim.
W uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem przez orkiestrę pocztu sztandarowego z Jednostki Wojskowej w Łasku i jednostek straży pożarnej oraz przyjęciem przez dowódcę 32. Bazy Lotniczej w Łasku i wójta gminy Wola Krzysztoporska meldunku, wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści ziemi piotrkowskiej, przedstawiciele władz samorządowych gmin, powiatu, województwa, radni, młodzież. Do zebranych słowa (za pośrednictwem listu – treść w załączeniu) skierował także prezydent RP Andrzej Duda.
Ponieważ modlitwa zawsze towarzyszyła żołnierzom podczas trwających walk, 6 września także odprawiono mszę polową za poległych zakończoną apelem pamięci, po którym delegacje wszystkich niemal środowisk złożyły wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo obrońców Gór Borowskich.
Szczególnym momentem było wręczenie statuetek – rogatywek ppor. Apoloniusza Zawilskiego. Zostały one przyznane senatorowi Wiesławowi Dobkowskiemu i Orkiestrze Dętej z Gomulina za szczególny wkład w kultywowanie patriotycznych tradycji.
Uroczystości zorganizowane zostały przez władze samorządowe gminy Wola Krzysztoporska i prezydenta miasta Bełchatowa.