W Woli Krzysztoporskiej czytali Wyspiańskiego

A wszystko w ramach akcji Narodowego Czytania, którego bohaterem w tym roku stało się „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

„ Musimy koniecznie zrobić coś, co by od nas zależało, ponieważ dzieje się tak wiele, co nie zależy od nikogo…” – tymi słowami 8 września rozpoczęła spotkanie na deskach wolskiego GOK-u Joanna Filipek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Krzysztoporskiej, która wraz z Julitą Furczyńską reprezentującą Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach były organizatorkami tegorocznego Narodowego Czytania w Woli Krzysztoporskiej. Panie zaprosiły do udziału we wspólnym poznawaniu dzieła Wyspiańskiego dostojnych gości. Sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego i historię powstania „Wesela” przybliżyła dr hab. Pelagia Bojko z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Przeczytała też fragment modernistycznego dramatu, rozpoczynając lekturę dzieła na scenie GOK. Fragmenty „Wesela” czytali także: Jacek Bonarek, dziekana Wydziału Filologiczno-Historycznego UJK, ks. Andrzej Gruca, proboszcz kościoła parafialnego w Woli Krzysztoporskiej, Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska i Sławomir Piętakiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. Wincentego Witosa w Bujnach.
Uważnymi słuchaczami tej wspólnej lektury byli uczniowie Szkół Podstawowych w Gomulinie i Woli Krzysztoporskiej z dyrektorami Iwoną Zapałą i Zbigniewem Ziembą oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach.
Akcję Narodowego Czytania patronatem objęła para prezydencka.