Wspólnie zrobimy więcej… w kulturze

W GOK w Woli Krzysztoporskiej spotkali się przedstawiciele ośrodków kultury oraz bibliotek z terenu powiatu piotrkowskiego, aby ustalić wspólną strategię działań kulturalnych na rok 2017.

Na zaproszenie dyrektora Jolanty Kołacińskiej odpowiedzieli: dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury Kamila Dubilas-Boroń, dyrektor MOK Sulejów Sylwia Klass, dyrektor GOKiS Moszczenica Jerzy Korytkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wolborzu Magdalena Wnukiewicz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy Izabela Kwaśniak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzkowicach Małgorzata Gadecka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łękach Szlacheckich Marta Stępień, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Krzysztoporskiej Joanna Filipek, inspektor z Urzędu Gminy Czarnocin Marcin Strumiłło, specjalista ds. organizacji GOK Wola Krzysztoporska Mariusz Wieczorek.

Celem spotkania było ustalenie wspólnych działań polegających na wzajemnej wymianie zespołów, orkiestr, grup artystycznych oraz organizacji społecznych typu Koła Gospodyń Wiejskich, co w efekcie daje możliwość pokazania dorobku poszczególnych gmin szerszemu gronu odbiorców oraz wymiany wzajemnych doświadczeń.
Zostanie poszerzona również oferta kulturalna proponowana przez biblioteki, które w wielu gminach pełnią funkcję ośrodków kultury. Dyrektorzy i kierownicy rozmawiali o organizacji: spotkań autorskich, konkursów, gali bibliotek, narodowego czytania, rajdów parasolowych itp.
Efektem spotkania będzie organizacja w Woli Krzysztoporskiej z udziałem wykonawców z innych gmin:
– Konkursu muzyczno-wokalnego pn. „ Mikrofon dla Ciebie” w kwietniu,
– Przeglądu orkiestr dętych w maju,
– Maratonu tanecznego z elementami zumby w czerwcu.

Ponadto w maju nasi wykonawcy uzdolnieni muzycznie będą mogli zaprezentować się na Przeglądzie Pieśni Religijnej o Matce w Wolborzu.
W maju reprezentacje bibliotekarzy z poszczególnych gmin wezmą udział w Powiatowej Gali Bibliotek, która w tym roku odbędzie się w Rozprzy.
Na drugą połowę roku zaplanowano zaś Przegląd Kabaretowy w Moszczenicy oraz Przegląd Zespołów Ludowych z wystawą rękodzieła ludowego w Wolborzu.
Pojawiły się również inne propozycje. Dyrektor biblioteki w Rozprzy zaproponowała występy młodzieżowej grupy teatralnej na deskach wolskiej sceny, a dyrektor z Sulejowa zachęcała do udziału w imprezie pod nazwą „Noc Świętojańska” z konkursem na najładniejszy wianek.
– Spotkanie okazało się bardzo owocne, jeśli chodzi o współpracę i zaangażowanie w rozwój kultury stanowiącej bardzo ważną sferę w życiu człowieka. Sferę dającą możliwość młodym i zdolnym ludziom na rozwijanie pasji oraz wrażliwości. Sferę wzbogacającą osobowość oraz dającą wiele radości – mówi Jolanta Kołacińska, dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej. – Tego typu współpraca doprowadzi również do zmniejszenia kosztów organizacji w oparciu o maksymę „duży może więcej”, czyli połączy przyjemne z pożytecznym.
Aby jednak te wspólne działania mogły być realizowane, potrzebne są cykliczne spotkania, dlatego dyrektor wolskiego GOK-u zaprosiła już wszystkich zainteresowanych na kolejne, które odbędzie się 27 marca.