Akcja „Bezpieczny uczeń 2023” w Gomulinie

Dzieci z policjantami podczas akcji jabłko - cytryna

Niesforni kierowcy musieli zjeść cytrynę. Tych przestrzegających przepisy nagrodzono jabłkiem. W Szkole Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie 21 listopada odbyła się szkolna akcja „Bezpieczny uczeń”. W tym roku akcja „Jabłuszko-cytrynka” klas 0-III przebiegała pod hasłem „Kierowco! Bądź życzliwy!”.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego asp. sztabowy Izabela Gajewska, asp. Jan Kopacz i st. sierż. Krzysztof Owczarek kontrolowali pojazdy. Kierowcy, którzy nie popełnili wykroczenia, nagradzani byli przez dzieci jabłkami. Ci, którzy nie stosowali się do zasad ruchu drogowego, musieli z uśmiechem zjeść cytrynę i obiecać uczniom, że będą życzliwymi kierowcami dla innych uczestników ruchu drogowego, przestrzegając przepisów. Niestety, większość kontrolowanych kierowców przekraczało dozwoloną prędkość, a dzieci obserwowały, jak wygląda hamowanie samochodu na śliskiej nawierzchni.
W akcji uczestniczyły również pięcio- i sześciolatki, które od mł. asp. Adriana Radziszewskiego dowiedziały się, na czym polega praca policjanta. Asp. sztabowy Izabela Gajewska przeprowadziła ze wszystkimi uczniami kl. I-III pogadankę na temat konieczności noszenia kamizelek i elementów odblaskowych. Funkcjonariusze zapoznali dzieci z działaniem lasera z wizualizacją obrazu. Mł. asp. Dagna Kowalik i st. post. Agata Lesiak zapoznały uczniów z technikami daktyloskopijnymi polegającymi na badaniu linii papilarnych. WORD w Piotrkowie Trybunalskim przekazał dla dzieci pięcio- i sześcioletnich opaski odblaskowe, a dla uczniów kl. I-III plany lekcji z 7 odblaskowymi radami drogowymi.
W klasach IV-VIII, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, st. kpt. Adrian Dziubecki przeprowadził prelekcję na temat zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla, a mł. asp. Adrian Radziszewski o cyberprzestępczości oraz konsekwencjach niewłaściwego zachowania w sieci.
– Dziękujemy funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, z Komisariatów Policji w Grabicy i Woli Krzysztoporskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim oraz Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim za pomoc z zorganizowaniu corocznej szkolnej akcji profilaktycznej – dodaje dyrektor szkoły Iwona Zapała.

Fot. Szkoła Podstawowa w Gomulinie