Jak głosować w wyborach samorządowych, by nasz głos był ważny

Zbyt wiele znaków X czy nieostemplowana karta wyborcza – to powody dla których nasz głos oddany w wyborach samorządowych zostanie uznany za nieważny. Jak skutecznie zagłosować?

Przypominamy, że wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7.00 do 21.00, a wybierać będziemy przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz nowych wójtów burmistrzów i prezydentów.
Aby móc zagłosować, trzeba mieć ze sobą dokument, na podstawie którego komisja będzie mogła potwierdzić tożsamość wyborcy ujętego w spisie i udać się do właściwego obwodu głosowania.
– tłumaczy Szymon Kopka, pełniący obowiązki piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska otrzymają cztery karty. Pierwsza będzie z kandydatami do rady gminy, druga z kandydatami do rady powiatu, trzecia z kandydatami na wójta, a czwarta z kandydatami do sejmiku województwa.

Głosowanie na wójta

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Przyczyną nieważności głosu będzie: – postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” wyłącznie w kratce przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

W II turze wyborów (4 listopada) na wójta, burmistrza i prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku przy więcej niż jednym nazwisku jak i niepostawienie go w żadnej kratce będzie przyczyną uznania głosu za nieważny.

Głosowanie na radnych w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Znak postawiony przy większej liczbie kandydatów, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce czy też postawienie znaku wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą sprawi, że głos będzie nieważny.

Jak przestrzega PKW za każdym razem, nieważne będą głosy oddane na innych niż urzędowo ustalone kartach do głosowania lub na kartach nieopatrzonych pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

Mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska będą oddawać głosy w ośmiu Obwodowych Komisjach Wyborczych (gdzie mieszczą się poszczególne komisje i jakie miejscowości do nich przynależą – w załączeniu).

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 doc obwieszczenie_o_obwodach głosowania 66 KB 439