Królowa Bona byłaby dumna

Zwycięskie KGW Majków Duży

Stoły aż uginały się od smakowitych i barwnych potraw, a komisja konkursowa miała trudne zadanie, by wybrać te najlepsze. W Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej po raz trzeci już zorganizowano konkurs kulinarny pod nazwą „Smaki Królowej Bony”. Towarzyszyły mu także pokazy walk rycerskich i rajd rowerowy.

W roku 1550 królowa Bona razem ze swoimi trzema córkami odwiedziła Gomulin. Nawiązując do tamtych wydarzeń, w gminie Wola Krzysztoporska zrealizowano projekt, który nie tylko pozwolił zmodernizować budynek GOK, ale i wprowadzić do kalendarza gminnych wydarzeń niezwykły przegląd kulinarny z włoskimi potrawami w tle. W tym roku (30 sierpnia) uczestniczyły w nim przedstawicielki niemal wszystkich kół gospodyń wiejskich z terenu gminy.
A stoły aż uginały się od smakołyków. Nie brakowało oczywiście włoskich akcentów. Były sałatki z mozzarellą, gołąbki (i to nie tylko te z kapustą), zapiekanki i włoskie ciasta, a wśród nich panettone – babka, na przygotowanie której trzeba mieć aż… 9 godzin.
– Swoje stoiska przygotowało 27 z 31 kół gospodyń wiejskich funkcjonujących na terenie gminy (Blizin, Bogdanów, Borowa, Budków – Mzurki, Bujny, Gąski, Glina, Gomulin, Jeżów, Kacprów, Kozierogi, Krężna, Kolonia Krężna, Krzyżanów, Laski, Majków Duży, Mąkolice, Parzniewice, Pawłów Górny, Piaski, Rokszyce, Siomki, Stradzew, Wola Krzysztoporska, Wola Rokszycka, Woźniki, Wygoda). W regulaminie konkursu zapisano, że część potraw powinna mieć włoski rodowód. Nawiązujemy w ten sposób do tego, że królowa Bona sprowadziła do Polski warzywa, przyprawy korzenne oraz makarony i wino – mówiła Jolanta Kołacińska, dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej.
Oprócz potraw z włoskim akcentem nie zabrakło także innych odniesień do czasów królowej Bony – stoły zostały odpowiednio przystrojone, a niektóre z pań postanowiły przebrać się w suknie z tamtej epoki.
Całość oceniała komisja, w skład której weszli radni: Feliks Gałkowski – przewodniczący, Barbara Torchalska, Monika Czarczyńska, Maria Głowacka, Julia Karlińska oraz Paweł Zajączkowski (pracownik Urzędu Gminy).
W tegorocznym konkursie zwyciężyło KGW z Majkowa Dużego, które otrzymało nagrodę w wysokości 800 zł i dodatkowe wyróżnienie dyrektora GOK za najładniejszy taniec dworski. Drugie miejsce zajęło KGW z Woli Krzysztoporskiej (700 zł), a trzecie ex aequo KGW z Siomek i Krężnej (po 600 zł).
Wyróżnienia i nagrody w wysokości 550 zł otrzymały KGW z Lasek i Wygody, a pozostałe KGW otrzymały równorzędne nagrody finansowe w wysokości 500 zł. Wręczał je i gratulował wszystkim paniom wójt gminy Roman Drozdek.

Imprezie towarzyszyły pokazy walk rycerskich, występ zespołu Pasjonatki, porady dietetyka i rajd rowerowy zorganizowany przez panie Beatę Wieczorek i Grażynę Pielużek. Na 24-kilometrową trasę „Szlakiem Królowej Bony” ruszyły 43 osoby, a po powrocie mogły liczyć na poczęstunek przygotowany przez panie z KGW.