Nowy samochód dla OSP już w Bujnach

Drużyna strażacka, wójt i urzędnicy przed nowym autem

Były fajerwerki, sztuczne ognie i wielka radość. 30 września 2023 przyjechał do jednostki OSP Bujny fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Strażacy i mieszkańcy Bujen zgotowali mu owacyjne przyjęcie. Druhowie zaprezentowali wóz także w stolicy gminy.

– Spełniło się kolejne marzenie naszych strażaków, ale i nasze jako samorządowców. Dzięki temu nowemu nabytkowi mieszkańcy Bujen i okolic mogą się czuć znacznie bezpieczniej – mówił wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek podczas prezentacji auta tuż przed Urzędem Gminy Wola Krzysztoporska.

Nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy to SCANIA P370 z automatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła, zbiornikiem wody o pojemności 2.500 litrów i 250 l środka pianotwórczego, z autopompą dwuzakresową o wydajności 3.600 l/min. Samochód posiada linię wężową szybkiego natarcia. Kabina mieści 6 ratowników. Na aucie zamontowany jest też maszt oświetleniowy, wyciągarka i działko wodno-pianowe. Na dole auta zamontowane są zraszacze, które służyć mogą np. do dogaszania pogorzeliska.

Auto kosztowało niemal 1.400.000 zł. Lwia część tej kwoty, bo 950.000 zł pochodziła z budżetu gminy Wola Krzysztoporska, 350.000 zł stanowiła dotacja z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (przekazana za pośrednictwem Komendy Głównej PSP), a 100.000 zł pochodziło z dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. OSP Bujny i A. Wiktorowicz