Nie trujmy pszczół, nie trujmy siebie!

Pszczoła zbiera nektar z żółtego mniszka

Podobno dwa lata po tym, jak zginą pszczoły, zginą też ludzie! Warto to sobie uświadomić tuż przez sezonem oprysków, które najbardziej szkodzą tym pożytecznym owadom.

O zgubnych skutkach źle przeprowadzanych oprysków przede wszystkim dla pszczół, ale także dla ludzi opowiadał podczas zebrania z sołtysami gminy Wola Krzysztoporska sekretarz gminy Dominik Ambrozik (jednocześnie wykwalifikowany pszczelarz).
Warto przypomnieć, że zabronione jest wykonywanie oprysków w godzinach lotów pszczół, a łamanie tego zakazu zagrożone jest surowymi karami. W konsekwencji zatrucie pszczół to często tragedia dla pszczelarza, ale również dla rolnika, bo jeśli z powodu oprysków zginą pszczoły – pszczelarz ma prawo zgłosić sprawę do sądu i domagać się odszkodowania od sprawcy (wartość odszkodowania za jedną rodzinę pszczelą może wynieść około tysiąca pięciuset złotych). Rolnik może zostać także ukarany dodatkowo karą grzywny. Możliwa jest również utrata dopłat bezpośrednich.

Warto też zauważyć, że rolnicy są w grupie osób szczególnie narażonych na choroby nowotworowe w związku z nieprzestrzeganiem zasad bhp przy stosowaniu środków ochrony roślin.

Jak opryskiwać ?

• stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
• stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
• dobieranie środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
• niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
• wykonywane zabiegów po zakończonych lotach owadów zapylających;
• zachowywanie minimalne odległości od pasiek;
• przestrzeganie okresów prewencji;
• niewykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

Zachęcamy do obejrzenia załączonej prezentacji omawiającej znaczenie pszczół i negatywne skutki nieprawidłowego stosowania oprysków (autor: D. Ambrozik).

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 odp pszczoły 1 MB 491