Historia KGW Kozierogi

Koło Gospodyń Wiejskich w Kozierogach zostało założone w 1970 r. Pierwszą przewodniczącą była Krystyna Członka, funkcję zastępcy przewodniczącej i jednocześnie sekretarza pełniła Halina Szewczyk. W skład Koła wchodziły panie: Helena Szewczyk, Lubomiła Haładaj, Janina Haładaj, Felicja Drozdek, Teresa Madejak, Natalia Madejak, Zofia Janiszewska, Jadwiga Gajda, Wanda Grzejdziak, Teresa Członka, Anna Członka, Wacława Chojwa, Stanisława Kucharczyk, Halina Madejak, Teresa Olejnik, Kazimiera Kotas, Genowefa Matyjaszczyk, Krystyna Grygiel, Wacława Drążek. Tak jak w przypadku innych kół działających na terenie gminy, zakres jego działania był bardzo szeroki. Panie pielęgnowały ludową tradycję poprzez organizowanie kursów prowadzenia domu, szycia, gotowania, pieczenia. Wspólnie zbierały zioła i wiły wieńce, robiły dekoracje z płodów rolnych, urządzały biesiady ze śpiewem i tańcem. Przyjaźniły się, pomagały sobie wzajemnie i dbały o to, by w Kozierogach kwitło społeczno-kulturalne życie. Koło było dla każdej z kobiet miła odskocznią od codziennej pracy w domu, w polu i w gospodarstwie. Na każdym niemal spotkaniu, któremu towarzyszyła wesoła, rodzinna atmosfera, rodził się jakiś ciekawy pomysł czekający na realizację. Kursy kulinarne, cukiernicze często kończyła degustacja potraw połączona z zabawą, w którą włączała się większość mieszkańców.  Kilkakrotnie organizowane były wycieczki.
W 1973 r. zmienił się zarząd koła, przewodniczącą została Teresa Madejak, sekretarzem Felicja Drozdek, a po nich przewodnicząca Teresa Olejnik z sekretarzem Stanisławą Kucharczyk. Na kilka lat koło zaprzestało swej działalności.
Reaktywacja nastąpiła w styczniu 2008 r. Funkcję przewodniczącej objęła Anna Matyjaszczyk, z-cy przewodniczącej Anita Szewczyk, sekretarza Ewa Drozdek a skarbnika Stanisława Madejak. W skład KGW wchodzą obecnie: Marzena Dryzek, Wiesława Cieślak,  Teresa Madejak, Anna Członka, Stanisława Kucharczyk, Anna Matyjaszczyk, Balbina Dryzek, Wiesława Michalak, Stanisława Madejak, Anita Szewczyk, Ewa Drozdek, Agata Madejak, Justyna Janiszewska-Cejnóg, Jolanta Żarska, Małgorzata Stawicka, Monika Poryzała, Agnieszka Skóra, Bogusława Madejak, Krystyna Borowiec, Gabriela Olejnik, Edyta Gajda, Jolanta Poryzała. Gospodynie z Kozieróg bardzo chętnie włączają się do udziału w konkursach kulinarnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej, organizują imprezy okolicznościowe jak Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, bale karnawałowe, ostatki, Sylwester. Kolekcjonują przepisy i starodawne receptury tradycyjnych potraw regionalnych. Działalność w Kole jest dla nich pasją  i sposobem na ciekawe i pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Ważne dla KGW Kozierogi jest wzbogacanie dorobku kulturalnego Gminy Wola Krzysztoporska i podtrzymywanie wiejskich, ludowych obyczajów i obrzędów po to, by przekazać je następnym pokoleniom.

Artykuł pochodzi z biuletynu ‘Nasza Gmina’ nr 31, X 2012